Diyarbakır OSB’de sanayi-bilim buluşmasında ilk adım « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Diyarbakır OSB’de sanayi-bilim buluşmasında ilk adım

Bu haber 27 Kasım 2020 - 12:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi için Dicle Üniversitesi ile Diyabakır OSB arasında daha önce imzalanan işbirliği protokolünün ilk somut adımı atıldı. Diyarbakır OSB’de Dicle Üniversitesi İletişim Ofisi kuruldu.

OSB binasında düzenlenen açılış törenine Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, DOGÜNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç, GÜNTİAD Başkanı Mehmet Dalkıran, DOSİAD Başkanı Abdurrahman Aslan ile sanayiciler katıldı. Açılış öncesi İletişim Ofisi çalışmaları hakkında konuklara bilgi verilmesinin ardından, idari bina önünde toplu kurdela kesimi yapıldı.

Konu ile ilgili Diyarbakır OSB Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, uzun yıllar eksikliği hissedilen sorunun çözüme kavuşturulduğu belirtilerek, şöyle denildi:

“Sanayi-Üniversite işbirliği artık resmi olarak sağlanmış, OSB Müdürlüğü bünyesi altındaki bu ofiste, akademisyenlerimiz sanayicilerimiz ile buluşacak. Üniversite-Sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla kurulmuştur. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunabilecekler. Arz talep değerlendirilecek ve sonuç olarak üretime kalite ve istihdam olarak yansıyacaktır. Üretim kalitesi ile istihdamın artması da kentimizin dolayısıyla ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunacaktır. Bu ofiste akademisyenler ile sanayici sürekli bir diyalog içerisinde olma imkanı bulacak. Öğrenciler sanayi tesislerinde staj yapabilme ve staj sonunda da bir iş sahibi olabilme imkanına kavuşacak. Sanayicilerimiz, eksikliğini hissettiği danışmanlık kalite, imalat, teknoloji, üretim, tecrübe, verimlilik, çözüm, teşvik, koordinasyon, teknoloji transferi, patent gibi konularda kısa sürede ve kolaylıkla bilgi sahibi olabilecek. Üniversitede okuyan öğrenci kardeşlerimiz de hem staj yapabilme imkanına kavuşacak hem de gelecekte ‘hangi sektörde, nasıl iş bulacağım’ tasasından kurtulmuş olacak. Burada kurulan ofis için kısaca; Dicle Üniversitesinin ürettiği bilginin ve teknolojinin reel sektörle buluşma noktası diyebiliriz. Sanayide var olan sorunların belirlenmesi ve bilimsel açıdan çözüme kavuşturulması, sanayide çalışan mühendislerin lisansüstü eğitime olanak sağlanması, yeni mezunların sanayide istihdam edilmesi, öğrencilerin sanayide staj yapma imkanına kavuşması, üniversite öğretim elemanlarının programlı tesis gezileri ile tesisler hakkında hazırlanacak öneri raporlarının hazırlanması, üniversiteden danışmanlık hizmetinin aktif olarak başlatılması, Üniversite-OSB işbirliği ile ortak (TÜBİTAK, KOSGEB, Karacadağ Kalkınma Ajansı vs) projelerin üretilmesi, gerekli konularda bilgilendirme amaçlı kokteyl, çalıştay ve toplantıların organize edilmesi, böylelikle üniversite-sanayi çalışanlarının birbirini tanıma imkanına kavuşması söz konusu olacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN