Diyarbakır mutfağı UNESCO yolunda « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Diyarbakır mutfağı UNESCO yolunda

Bu haber 26 Şubat 2021 - 1:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diyarbakır Valiliği koordinasyonunda kentin bu yıl UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi alanında başvurması için çalışma başlatıldı.
Binlerce yıllık birikimini yansıtan gastronomisiyle Diyarbakır’ın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na adaylık başvurusu yapmasına ilişkin Karacadağ Kalkınma Ajansı toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, kentteki tüm paydaşların katılımıyla gastronominin geliştirilmesine yönelik yatırım ve girişimler değerlendirildi.

Toplantının ardından açıklama yapan Vali Karaloğlu, adaylık başvurusu için kentteki bütün tarafların içerisinde bulunduğu bir çalışma grubunun oluşturulduğunu söyledi.

Karaloğlu, yaptıkları toplantının hazırlık çalışmasının bir aşaması olduğunu belirterek, Diyarbakır’ın 12 bin yıllık tarihiyle Türkiye’nin ve bölgenin en eski yerleşim alanlarından biri olduğunu belirtti.

Kentte önemli Kortiktepe ve Çayönü arkeolojik kazı alanlarının bulunduğunu anımsatan Karaloğlu, bu alandaki bulguların insanlığın lezzet serüveninin başladığı şehrin Diyarbakır olduğunu ortaya koyduğu için gastronomi temasıyla UNESCO’ya gitmeleri gerektiği konusunun oluştuğunu bildirdi.

Kentte 12 bin 400 yıllık bir lezzet serüveninin var olduğunu ifade eden Karaloğlu, “İnsanlığın lezzet serüvenin başladığı yerdeyiz. Türkiye’de Yaratıcı Şehirler Ağı’nda Gaziantep, Hatay ve Afyon var. Diyarbakır da inşallah dördüncü şehir olur. O şehirlerimizin çok güçlü gastronomileri var. Onların yanında yeni bir gastronomi şehri olarak yer almak istiyoruz” dedi.

Adaylık için dosya hazırlık sürecinde olduklarını anlatan Karaloğlu, sadece başvuruyu yapan kurumların değil, kentin tamamına bu heyecanı yaşatmaları gerektiğini dile getirdi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.