DİSİAD Başkanı Baysal: Çözüm süreci yeniden başlamalı ve asıl muhataplarıyla diyalog kurulmalı « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

DİSİAD Başkanı Baysal: Çözüm süreci yeniden başlamalı ve asıl muhataplarıyla diyalog kurulmalı

Bu haber 29 Temmuz 2021 - 12:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 VEYSİ POLAT

Diyarbakır İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, hükümet tarafından “buzdolabına kaldırıldığı” açıklanan Çözüm Süreci’nin yeniden başlatılmasını ve sorunun çözümünde muhataplarının esas alınması gerektiğini söyledi.

Diyarbakır İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, pandemi nedeniyle ertelenen dernek kongresinin 7 Ağustos 2021 tarihinde yapılacağını belirterek, görevde olduğu 8.5 yıl süreci düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi.

8.5 YILLIK FAALİYETLERİNİ ANLATTI

DİSİAD’ın en kentin en önemli dinamiklerinden biri olduğunu, yatırım ve istihdam yaratma anlamında önemli çalışmalar yaptığını söyledi. Türkiye’de ilk kez SİAD’ların “iş adamı” yerine “iş insanı” kavramını kullanmasına DİSİAD’ın öncülük ettiğini ifade eden Baysal, kentte sadece ekonomi değil sosyal ve kültürel olarak da çalışma yürüttüğünü kaydetti. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmesinde DİSİAD olarak tanıtım organizasyonları yaptıklarını anlatan Baysal, kentte faaliyet gösteren yerel markalara öncelik olarak yerel halkın sahip çıkması için de katkı sunduklarını kaydetti.

ÇÖZÜM SÜRECİ YENİDEN BAŞLATILMALI MESAJI

Bir kentin ekonomik kalkınması ve istihdam alanların yaratılması için yatırımcıların huzur ve güven ortamına dikkat ettiğini belirten Baysal, yatırımların Çözüm Süreci’nde ivme kazandığını söyledi. Baysal, “Bu sürecin buzdolabında kalmasının Türkiye’ye hiçbir faydası yok. Aksine her gün yitirilen canlar var ve her gün kaybedilen ekonomik değerler var. Ve gelişememiş, gelişmesini tamamlamakla bekleyen genç nüfusumuz var. Bunu istememek, bu süreci yeniden ortaya koymamanın ülkeye hizmet olmadığını söylemek isterim. Olası bir çözüm süreci içerinde bir diyalog gerçekleşecekse bunun muhatapları gerçekleşmesi gerekir. Dünya örnekleri gözümüzün önünde cereyan ediyor. Herhangi bir STK ile çözüm süreci başlatılacak hali yok. Bunun muhatapları vardır ve muhatapları ile sorun çözülür. Bir kavga varsa bunun taraflarıyla çözüme gidilir” dedi.

“KAYYUMLARLA İLİŞKİLER SINIRLI SEVİYEYE İNMİŞTİ”

DİSİAD Başkanı Burç Baysal, kayyumların iş camiasına etkisi ve belediye ihalelerinin kent dışındaki firmalara verilmesi ile ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

“2016 yılı Kasım ayında ilk kayyum uygulaması ile karşılaştık. O dönemde kentin kaynaklarının kent içerisindeki işverenlerle buluşturulması konusunda eksiklikler yapıldı. Dışarıda işverenler getirildi ve bu getirilen işverenler tarafından kentin mevcut işleri ihale edildi. Bunlarla gerek bizler ve diğer STK’lar aracılığıyla sesimizi duyurduk. Bunların kabul edilebilecek organizasyonlar olmadığını her daim dile getirdik. Dışarıdan bürokratlar da maalesef kente getirildi. Bunların da gerçeklik içerisinde olmayacağını, Diyarbakır’ın bir şekilde bu hizmetleri alma konusunda oluşabilecek handikapları ile karşılaşmak istemediğimizi iletmiştik. Kentin işverenleri ile belediye ile ilişkileri sınırlı seviyeye inmişti. Ancak şimdiki il valisi, ekonomi ve kalkınma konusunda daha iştahlı olduğunu söylemek isterim. Yarattığı projeler ve takip açısından yaptıkları bir nebze de olsa bizleri umutlandırıyor.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN