Dekolteli magazin pozu olay olan Kürt siyasetçi Belçika’da Adalet Bakanı oldu « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Dekolteli magazin pozu olay olan Kürt siyasetçi Belçika’da Adalet Bakanı oldu

Bu haber 04 Ekim 2019 - 13:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

Belçika’da daha önce “Yoksullukla Mücadele ve Fırsat Eşitliği” politikalardan sorumlu devlet bakanlığı yapan Kürt siyasetçi Zühal Demir, yeni kurulan Flaman Hükümeti’nde Çevre, Turizm, Enerji ve Adalet Bakanı oldu. Zuhal Demir’in üyesi olduğu Yeni Flaman İttifakı Parisi (NV-A) geçtiğimiz aylarda hükümetten çekilerek krize yol açmıştı.

Belçika’da siyasete atılan ve önemli görevlere gelen Zühal Demir, Belçika’da Adalet Bakanı oldu. Zuhal Demir, yemin ederek göreve başladı. Aslen Tuncelili olan Zuhal Demir, 12 Mart 1980’de Belçika’nın Genk şehrinde dünyaya geldi.  1998-2003 tarihleri arasında Leuven Katolik Üniversitesi’nde Hukuk öğrenimi gördü. 2003-2004 yılları arasında Brüksel Vrije Üniversitesi’nde Sosyal Hukuk Yüksek Lisansına devam etti. Leuven Katolik Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetin ardından, 2003 ve 2004 yılları arasında Brüksel Vrije Üniversitesi’nde Sosyal Hukuk üzerine Yüksek Lisans yaptı. İlk olarak 2001 yılında milletvekili seçilen Demir, Belçika Temsilciler Meclisi’ne girdi. 24 Şubat 2017 tarihinde ise Yeni Flaman İttifakı Parti Meclisi, Elke Sleur istifa ettikten sonra Zühal Demir’i oy birliği ile yoksullukla mücadele, fırsat eşitliği, engelliler ve bilimsel politikalardan sorumlu Devlet Bakanlığı’na atandı.

Uzun süre hem medya, hem sosyal hem de televizyon dünyasında, “Türkiye ve Terörizm” başlığı altında Türkiye’yi sert bir dille eleştirdi.  Son olarak 2018 yılında Belçika’da okullarda genel başörtüsü yasağı önerisinde bulunarak gündeme gelmişti. Bu olayın ardından, ülkedeki birçok okulun bağlı olduğu Katolik Eğitim Kurumları Yönetimi bu yasağa karşı çıktı.

Zühal Demir, 2015 yılında Flaman P-Magazine dergisi için Belçika Parlamentosu’nda fotoğrafçılara şeffaf giysiler ile poz vermesi tartışmaya yol açmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.