Bismil’deki yöresel ürün pazarında bir skandal daha! Valilik genelgesi uygulanmamış… « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Bismil’deki yöresel ürün pazarında bir skandal daha! Valilik genelgesi uygulanmamış…

Bu haber 27 Ocak 2021 - 19:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde 25 Ocak’ta açılan “Yöresel ve Hediyelik Eşya Pazarı”nda Afyon, Kayseri, Malatya, İzmit, Siirt’ten getirilen ürünlerin satılmasına tepkiler sürerken, pazarın kurulması için 4 yıl önce Diyarbakır Valiliği’nin “Mülki Amirden İzin” genelgesinin de dikkate alınmadığı ortaya çıktı.

Bismil Kaymakamı ve aynı zamanda kayyumu Hamza Türkmen’in talimatıyla 25 Ocak’ta “Bismil Yöresel ve Hediyelik Eşya Pazarı”na yer tahsisi yapıldı.  Eski Emniyet binası diye bilinen Kurtuluş Cami yanında açılan yöresel fuarda yerel firmalar katılmazken, Kayseri, Afyon, Malatya, İzmit, Siirt gibi daha çok Diyarbakır dışından 30’a yakın firma stand açtı.

VALİLİK 4 YIL ÖNCE GENELGE YAYINLAMIŞ

Pandemi nedeniyle zor günler yaşayan Bismil esnafı, 7 Şubat’a kadar süreceği açıklanan organizasyonun derhal iptal edilmesini isterken, bu konuda Diyarbakır Valiliği’nin bir genelgeyle bu tür pazarların açılmasını izne bağladığı ortaya çıktı.

İŞTE O GENELGE

Dönemin Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu tarafından 06.12.2017 tarihinde “54207647-493E-34102” sayı numarasıyla yayınlanan genelgede, şu ifadeler yer alıyor:

“İlimiz ve bazı ilçelerimizin farklı noktalarında “Yöresel Ürün Satışı” adı altında herhangi bir üretim belgesi olmadan yapılan ürünlerin satışa sunulduğu, söz konusu ürünlerin üzerinde, ambalajlama, son kullanma tarihi ile ilgili bilgiler bulunmadan, fiş veya fatura kullanılmadan satışının yapıldığı, Valiliğimize ulaşan şikayetlerden anlaşılmıştır.

Söz konusu ürün satış organizasyonların düzenlenebilmesi için OHAL kapsamında alınmış olan güvenlik tedbirlerine riayet edilerek mahallin mülki idare amirinden izin alınması gerekmektedir. 06.12.2017”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.