Bismil, Konya’daki katliama karşı yekvücut oldu « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Bismil, Konya’daki katliama karşı yekvücut oldu

Bu haber 01 Ağustos 2021 - 21:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde bir araya gelen görevden alınan Bismil Belediye Eş Başkanı Orhan Ayaz, DEVA Partisi, HDP, Gelecek Partisi, CHP, DBP, TDP ve Saadet Partisi İlçe Başkanları, Konya’da 7 kişinin katledilmesi olayını protesto etti.

Kardeşlik Parkı’nda bir araya gelen siyasi parti temsilcileri, Konya’nın Meram İlçesi’nde iki ay önce ırkçı saldırıya maruz kalan Dedeoğulları Ailesi’nin 3 gün önce ikinci kez bu kez katliama maruz kaldığı ifade edildi. Olayın “terör saldırısı” olduğuna dikkat çekilen açıklamada, ilk saldırıdan sonra önlem alınmamasının ağır bir ihmal olduğu belirtildi. Açıklamada, “Konya’daki katliam faşizan ırkçı bir terör saldırısıdır ve öncesinde gerekli tedbirler alınmamıştır. Bu ve buna benzer saldırılarda en sert şekilde gerekli müdahaleler yapılmış olsaydı belki bu üzücü olay yaşanmayacaktı. Ülkemizin değerlerini birlik ve beraberliğini zedeleyen huzurunu bozan bu tür eylemler içinde bulunanlar hakkında hükümetin ve yargı organlarının harekete geçmesi ve gereğinin bir an önce yapılması bu hunharca saldırının sapkın faillerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını sağlamaları en büyük temennimizdir. Ülkemizi yöneten siyasi iktidarın ayrıştıran ve ötekileştiren toplumumuzu kutuplaştıran ve bu tür ırkçı ve faşist zihniyetleri adeta cesaretlendiren siyaset dilini terk etmesi ve kapsayıcı toplumsal barışı geliştiren uzlaştıran demokratik değerlere ve toplumsal barışa uygun bir siyaset dili geliştirmesi gerekir. Bu alçakça saldırıda hayatını kaybeden Kürt kardeşlerimize Allah’tan rahmet kederli ailelerine ise sabır diliyoruz. Birlik beraberliğimize kardeşliğimize kimsenin gölge düşürmesine izin vermeyelim. Türkü, Kürdü, Arabı, Lazı, Çerkezi hepimiz kardeşiz” denildi.

“ORMAN YANGINLARINA KARŞI BASİRETSİZLİK, İBRETLİK ÖRNEĞİDİR”

Orman yangınları ve sel felaketlerine de değinilen açıklamada, şöyle denildi:

“Kaç günden beri ardı arkası kesilmeyen birçok ilimizde farklı noktalarda çıkan orman yangınlarına tanıklık etmekteyiz. Çocuklarımızın geleceği olan ülkemizin doğasını yok eden, yüreğimizi de yakan bu orman yangınları karşısında hükümetin basiretsiz tutumu ve çözümsüzlüğü ayrıca Türk Hava Kurumu ile Orman Bakanlığı’nın yangın söndürme uçakları didişmesi ve tartışması gerçekten bir ibretlik durum örneğidir. Her konuda israfı ile ünlü siyasi iktidar orman yangınlarına karşı tedbir alma konusunda eli sıkı cimri bir politika izlemiş; yangın söndürme uçakları konusunda ülkemizi ele güne muhtaç bırakmıştır. Bilim çevrelerince küresel ısınma ile ilişkilendirilen ve dünyada da yaygınlaşan bu orman yangınları bir kısım medya ve hükümet kaynaklarınca bu yangınların arkasında yasadışı illegal örgütlerin bulunduğu iddiası gündeme getirilmektedir. Eğer öyle ise tabi ki gerekli tedbirleri almak İçişleri Bakanlığı ve hükümetin sorumluluğundadır. Bu, ülkemizin akciğerlerini ormanlarımızı ve içindeki tüm canlıları yok eden orman yangınlarının varsa failleri derhal ortaya çıkarılmalı ve hukuk eliyle bu alçakça eylemlerin sorumluları en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Bizler bu orman yangınlarının faillerini şiddetle kınıyoruz bunların sorumlularının hukuk önünde hesap vermesini hükümetten talep ediyoruz… Siyasi iktidarın yani hükümetin Günlerdir acıyla izlemek zorunda kaldığımız ve söndürme çalışmalarında yitirdiğimiz canların bu yürek yakan tablosundan ders çıkarmalıdır. Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklar söz konusu olunca uçak filoları için kesenin ağzını açan hükümet yangın söndürme uçakları İçin derhal çözüm bulmalıdır.

Marmaris’te pırıl pırıl bir kardeşimiz itfaiye çalışanı abilerine su götürürken canından oldu. Bu masum gencin ve diğer vefat eden kardeşlerimizin hesabını kim verecek. Ormanlarımız yanıyor, canımız yanıyor ve akciğerlerimiz adeta yok oluyor.  Orman yangınlarında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor milletimizin ve acılı ailelerin başı sağ olsun diyoruz, yaralılarımıza  da acil şifalar diliyoruz. Bu tablonun siyasi sorumlusu olanlara da erdemli davranıp istifa edecek kadar ahlaklı bir davranışı göstermelerini temenni ediyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.