Binali Yıldırım, Diyarbakır’da Kürtçe konuştu, “Kürdistan mebusu” vurgusu yaptı « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Binali Yıldırım, Diyarbakır’da Kürtçe konuştu, “Kürdistan mebusu” vurgusu yaptı

Bu haber 06 Haziran 2019 - 16:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Diyarbakır ziyaretinde “Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunda Atatürk tarafından davet edilenler arasında Kürdistan mebusunun da olduğunu” ifade etti.

Diyarbakır Havalimanında AKP’li vekil ve yöneticiler tarafından karşılanan Yıldırım, il binasına geçti. Burada toplanan partililere hitap eden Yıldırım, hendek barikat operasyonları ve 6-8 Ekim olaylarına değindi. AK Parti adayı, Diyarbakırlılara ”Desteğinizi istemeye geldim” diye seslendi.

Kürtçe “Îda we bimbarekî be. Roj baş, çawenin?” (Bayramınız kutlu olsun. Günaydın, nasılsınız?) diyen Yıldırım, “Diyarbakır’a size geldim, desteğinizi istemeye geldim. Diyarbakır her zaman bizim yanımızda oldu. Aramızı hiç kimse bozamaz, biz ezelden beri kardeşiz” diye devam etti.

Konuşmasında PKK’yi eleştiren Yıldırım, “Kalkınmayı geciktiren kim? Terör örgütü. Terör örgütünün, bölücülerin Kürtler diye bir sorunu yok. Kürtlerin de Türklerin de bu ülkede yaşayan 82 milyon vatan evladının da sorunu terör örgütüdür, PKK’dır, DEAŞ’tır, FETÖ’dür” dedi.

Binali Yıldırım, “İstiklal mücadelesini başlatırken daha savaş yıllarında bile Ankara’da Büyük Millet Meclisi’ni toplayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün davet ettiği millet temsilcilerinin arasında Kürdistan mebusu da vardı, Lazistan mebusu da vardı, Anadolu’nun her tarafından temsilci vardı” diye devam etti.

Serok Yıldırım sloganlarıyla konuşması sık sık kesilen Yıldırım, il binasındaki programdan sonra merkez Sur ilçesine geçerek esnafı ziyaret etti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.