Apê Musa katledildiği yerde anıldı « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Apê Musa katledildiği yerde anıldı

Bu haber 20 Eylül 2019 - 23:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

Diyarbakır’ın Seyrantepe Mahallesi’nde 20 Eylül 1992 tarihinde sokak ortasında vurularak öldürülen Kürt aydını, gazeteci ve yazar Musa Anter (Apê Musa), katledilişinin 27’nci yılında anıldı.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) tarafından düzenlenen anmaya Anter’in oğlu Dicle Anter, görevden alınıp yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı, Diyarbakır Barış Anneleri, TGS Diyarbakır İl Temsilcisi Mahmut Oral, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, Anter’in yakınları, sevenleri ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Anmada ilk olarak konuşan ÖGİ Sözcüsü Hakkı Boltan, “Musa Anter ile birlikte 100’den fazla arkadaşımız katledildi. Hâlâ bir çoğunun katili bilinmiyor. Özgür basına yönelik geçmişten günümüze çok planlı bir saldırı var. Günden güne bu saldırılar artıyor. Öldürerek onu sessiz bırakabileceklerini sandılar. Onun o yıllarda yükselttiği ses bugünlere kadar devam etti” dedi.

Boltan’dan sonra söz alan Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, babasının bundan 70 yıl önce çaldığı Kürtçe ıslık nedeniyle gözaltına alınıp dövüldüğünü hatırlatarak, “Ancak şimdiye baktığımızda, Kürt dili, Kürt kültürü yoktur deniliyor. Bu dayatmayı kesinlikle kabul etmiyoruz. Apê Musa’nın yolunda yürümeye devam edelim” dedi.

1990 yılında İHD Genel Kurulu’nda Musa Anter ve Vedat Aydın ile tanışma fırsatı bulduğunu söyleyen Selçuk Mızraklı da, “Onları geç tanıdım onun için şansızdım. Keşke onların bıraktığı o değerlerden o sözden o dilden daha fazla yaralanabilseydim. Doğan, doğuran çoğaltan hayatı güzelleştiren umudu çoğaltan doğum çok kutlu bir olaydır. Doğum sadece biyolojik olmuyor bazen sosyolojik bazen siyasal oluyor. Apê Musa’nın Dicle Talebe Yurdunda başlayan, öncesi ve sonrası da doğan o süreç, bugün yüz binler değil, on milyonlarla tarif edilen, onurlu soylu barış demokrasi özgürlük arayışının tohumları ebeleri oldu” dedi.

HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan ise Apê Musa’nın Kürtlerin filozofu olduğunu ve karanlık güçlerin barışın, özgürlüğün filozofunu katlettiklerini dile getirdi. HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer de, Musa Anter’in Kürt dilini sahiplenişi ve yazıları ile Kürtlerin önünü açtığını ve bir meşale olduğunu ifade etti.

Konuşmalardan sonra anmaya katılanlar, “Özgür basın susturulamaz” sloganı atarak Anter’in vurulduğu yere karanfiller bıraktı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.