Almanya’nın yeni Tarım Bakanı Cem Özdemir oldu « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Almanya’nın yeni Tarım Bakanı Cem Özdemir oldu

Bu haber 26 Kasım 2021 - 0:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Almanya’da yeni hükümet için anlaşan üçlü koalisyon, eski Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir’in Tarım Bakanı olması konusunda anlaştığını duyurdu.

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) koalisyon hükümeti için anlaştıklarını duyurmasının ardından bakanlıklar da netleşmeye başladı.

EuroNews’in Alman Bild gazetesinden aktardığı habere göre, eski Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, yeni kurulan hükümette Tarım Bakanı olarak görev alacak. Gazeteye göre bu görev için Yeşiler Partisi Sözcüsü Steffi Lemke’nin ismi üzerinde duruluyordu ancak Özdemir üzerinde anlaşıldı.

DW Türkçe de haberi “Almanya’da Yeşiller Partisi, Cem Özdemir’in yeni hükümetin tarım bakanı olarak görev yapması konusunda uzlaştı” başlığıyla duyurdu.

Spiegel dergisi ise parti yönetiminin Cem Özdemir’in Tarım Bakanı, Steffi Lemke’nin de Çevre Bakanı olmasını istediğini, böylece Anton Hofreiter’in bakan olamayacağını yazdı.

Angela Merkel’in yerine başbakanlık koltuğuna oturacak olan SDP üyesi Olaf Scholz, koalisyona katılacak partilere üye delegelerin 10 gün içinde ortak hükümet programına onay vereceklerini açıkladı.

Tarım Bakanlığının yanı sıra başbakan yardımcısı, dışişleri, ekonomi, çevre, aile bakanlığı da Yeşiller Partisi’nden seçilecek.

Maliye, adalet, ulaştırma ve eğitim bakanlıkları liberal eğilimli Hür Demokrat Parti’ye gidecek.

Koalisyon protokolünde, SPD’ye Başbakanlığın yanı sıra İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İmar Bakanlığı, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığının yanı sıra Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Eyaletlerden Sorumlu Devlet Bakanlığı verildi.

Medyada, Başbakan Olaf Scholz’un başbakanlığında kurulacak hükümette Yeşiller Eş Başkanı Robert Habeck Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığını, partinin diğer Eş Başkanı Annalena Baerbock’un Dışişleri Bakanlığını üstleneceği, FDP Genel Başkanı Christian Lindner’in ise Maliye Bakanlığı görevine geleceği aktarıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.