Abori’nin ilk duyurduğu olay geniş yankı buldu; itirafçı Murat İpek her yerde aranıyor « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Abori’nin ilk duyurduğu olay geniş yankı buldu; itirafçı Murat İpek her yerde aranıyor

Bu haber 12 Şubat 2021 - 22:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AK Parti Diyarbakır İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı ve İl Gençlik Kolları Kadın Komisyonu Başkanı Aleyna Avcı’nın silahlı saldırıda yaralandığına dair haberimiz ses getirdi. Olayı gerçekleştirdiği iddia edilen eski PKK itirafçısı Murat İpek’in polis tarafından arandığı öğrenildi.

Olay, 5 Şubat Cuma akşamı merkez Kayapınar İlçesi sınırlarındaki Yeni Stadyum yakınlarında meydana gelmişti. İddiaya göre itirafçı Murat İpek, konuşmak için buluştuğu Aleyna Avcı’yı göğsünden tek kurşunla vurmuştu. O tarihten bu yana Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören Aleyna Avcı, yapılan tedavi sonrasında bugün yoğun bakım ünitesinden servise alındı. Genç kadının hayati tehlikeyi atlattığı ve bu akşam normal servise alındığı öğrenildi.
Bu arada, saldırıyı gerçekleştiren ve üzerinde korucu kimliği bulunan itirafçı Murat İpek’i arama çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

GAZETECİ FARUK BALIKÇI: İPEK’İ KİM KORUYOR?

Olayı bugün “Murat İpek’i kim koruyor?” başlığıyla kaleme alan gazeteci Faruk Balkıçı, yazısında şunlara dikkat çekti:

Diyarbakır AK Parti İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Aleyna Avcı’yı, vuran eski itirafçı ve 90’lı yıllarda faili meçhul olaylarla anılan Murat İpek yeniden gündeme geldi. Bir genç kadını göğsünden tabancayla vurarak öldürmeye teşebbüs eden ve üzerinde korucu kimliği bulunan İpek’in, olaydan 7 gün geçmesine rağmen henüz yakalanamaması, akıllara onu koruyan güçleri gündeme getirdi.

Peki kimdir Murat İpek? 1991 yılında bir grup ile birlikte PKK’ye katılmak isterken Cizre’deki yol kontrolü sırasında gözaltına alınmasıyla Murat İpek’in karanlık hayatı başladı. Gözaltına itirafçılığı kabul eden İpek, önce Şırnak ve Silopi Emniyet müdürlüğünde sorgulara katılmaya başladı. 90’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerin yoğun yaşandığı Cizre ve Şırnak’ta uzun yıllar görev yapan İpek, Şırnak eski emniyet müdürü Necati Altıntaş, Denizli’ye atanınca İpek’i de beraberinde götürdü. İpek burada yerel DEHA televizyonun taranması olayını gerçekleştirdi ve bu suçtan dolayı yargılanıp ceza aldı.

Denizli’de DEHA TV’nin taranması ve bir çete olayına karışmaktan yargılanan İpek, bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. DEHA TV’nin taranmasından yargılanan İpek’in avukatı Cafer Özkan, Dönemim Denizli Valili Yusuf Ziya Göksu’nun tanık olarak dinlenmesini isteyerek, dönemim Emniyet Müdürü Necati Altıntaş ve Vali Göksu’nun polis evinde Murat İpek ile yüz yüze görüştüklerini ve bu olayın içinde Valinin de bulunduğunu ifade etmişti.

Tahliye olduktan sonra 1997 yılında ise televizyon ve gazetelere cinayet dahil karanlık işlerle ilgili itiraflarda bulunmasıyla Murat İpek yeniden gündeme geldi. Medyaya, Şırnak’ta Newroz olayları sonrasında 1992 yılında gözaltına alınan 17 yaşındaki Bişeng Anık’ı nezarethanede silahla başından vurarak öldürdüğünü, faili meçhul cinayetleri ve yaptıkları yasadışı işleri  itiraf etti. Ancak hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.

Yıllar önce Diyarbakır’da Çocuk Hastanesi’nde özel güvenlik amiri görevine getirilen ancak daha sonra buradan alınan Murat İpek’e daha sonra korucu kadrosu verildiği ileri sürüldü. Korucu görevinden alındığı ileri sürülen ancak halen korucu kimliği taşıyan Murat İpek’in son icraatı ise AK Parti İl Gençlik Kolları Başkan yardımcısı Aleyna Avcı’yı göğsünden vurmak oldu.

Şimdi ise saldırıdan bir hafta geçmesine rağmen yakalanamıyor…”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.