ABD’li senatör yaptırım listesinde Erdoğan’ı bir numaralı hedef yaptı « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

ABD’li senatör yaptırım listesinde Erdoğan’ı bir numaralı hedef yaptı

Bu haber 10 Ekim 2019 - 0:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

Ahval’de yer alan habere göre ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen senatörü ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Senato’daki en büyük destekçilerinden Lindsey Graham, “Kuzey Suriye’ye girmesi halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanması için elinden geleni yapacağı”nı söylemişti.  Graham, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’ye uygulanmasını istediği yaptırımlarla ilgili bir yasa tasarısını açıkladı ve hem Demokratlar’ın hem de Cumhuriyetçiler’in bu konuda uzlaşıya vardığını belirtti. Daha önceki paylaşımında Graham, “Türkiye Suriye’nin kuzeyine girerse, bu adımı Kongre’nin cehennemden gelme yaptırımları takip edecektir. Kapsamlı, derin ve yıkıcı yaptırımlar” ifadelerini kullanmıştı. Graham, son paylaşımında ise, “Senatör Chris Van Hollen’la Türkiye’ye karşı Suriye saldırısı nedeniyle ağır yaptırımlar uygulanması konusunda ortak bir anlaşmaya vardık. (ABD) yönetimi, Türkiye’ye karşı harekete geçmeyi reddederken, (Senato’da) her iki partinin de güçlü desteğini umuyorum” ifadelerini kullandı.

Graham’ın paylaştığı tasarıda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da ‘yaptırım listesi’ne eklendi.

İşte yaptırım uygulanması istenen diğer isimler: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez.

Yaptırımların ilki, Erdoğan da dahil bakanlara dair. İkinci madde ise, Türk ordusu ile herhangi bir şekilde ticari ilişki kuran kişilere yaptırımı içeriyor.

Buna göre, Türk ordusuna finansal, teçhizat ya da teknolojik destek sağlayan, alım satım işlemi yapan ya da Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan savaş uçağının, savaş uçağı parçasının, makinenin satışını yapan; Türk Kara ve Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan otomotiv parçası ya da hizmetleri sunan, Türk ordusunca kullanılan silah ya da savunma malzemeleri satan kişiler yaptırım kapsamına alınıyor.

Kaynak: Ahval

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.