5 YILDA DÜNYA PAZARINA GİRMEYİ BAŞARAN FİRMA: YEŞİL AMBALAJ « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

5 YILDA DÜNYA PAZARINA GİRMEYİ BAŞARAN FİRMA: YEŞİL AMBALAJ

Bu haber 02 Ağustos 2021 - 14:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/VEYSİ POLAT

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde 5 yıldan bu yana faaliyet gösteren Yeşil Ambalaj, oluklu mukavvada geniş ürün yelpazesini Ortadoğu’dan Avrupa pazarına kadar sunuyor. Tekstilden gıdaya, kozmetikten inşaata kadar her sektöre hitap eden Yeşil Ambalaj’ın genç ve deneyimli Genel Müdürü Hasan Yeşil, “Şu ana kadar yaklaşık 15 milyon dolar yatırım yaptık. Özellikle Amerika ve Avrupa pazarında büyümek istiyoruz. Hedefimiz dengeli bir büyüme ve bu büyümeyi sürekli kılmaktır” dedi.

Diyarbakır’ın tüten bacası olarak bilinen Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Yeşil Ambalaj, pandemiye rağmen üretime ve yatırımlarına devam etti. 205 çalışanıyla aylık 3 bin ton üretim yapan Yeşil Ambalaj’da, standart kutular, teleskopik kutular, slot kesimli kutular, elle kurmalı kalıplı kutular gibi üretimler yapılıyor. Tekstilden gıdaya, kozmetikten inşaata her sektöre hitap eden firma, Irak pazarından sonra Avrupa’ya da ihracat yapıyor.

ŞİRKETİN BAŞINDA DENEYİMLİ BİR MÜDÜR

Yeşil Ambalaj Genel Müdürü Hasan Yeşil, şirketin kuruluş sürecini, faaliyetlerini ve geleceğe dair hedeflerini Abori’ye anlattı.

Sayın Yeşil’e yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

*Yeşil ambalajın kuruluş hikayesine geçmeden önce Genel Müdür olarak Hasan Yeşil’i tanıyabilir miyiz?

1988 Diyarbakır doğumluyum. İşletme ve hukuk fakültelerinden mezunum. Hali hazırda aktif olarak mesleğimi yapmasam da arabulucu ve avukatım. Üniversite öğrencisi iken bir dönem yurtdışında okuma ve çalışma fırsatı buldum. Üniversiteden mezun olduktan sonra Türkiye’nin en önemli finans kuruluşlarında finansal analist uzmanı ve bölge yöneticisi olarak görev yaptım. Yaklaşık 8 yıl finans sektöründe çalıştıktan sonra 2019 yılının başında diğer görevlerimden istifa ederek aile şirketimiz olan Yeşil Ambalaj’da Genel Müdür olarak işe başladım.

YEŞİL AMBALAJ 5’NCİ YILINDA

*Yeşil Ambalaj’ın kuruluş süreci -hikayesini anlatabilir misiniz?

Aile şirketimizin hikayesi çok eski yıllara dayansa da Yeşil Ambalaj’ın hikayesi henüz yeni sayılır. İlk olarak Yönetim Kurulu Başkanımız Engin Yeşil tarafından 2014 yılında yatırım fikri ortaya atıldı, yönetimin de onayı doğrultusunda yaklaşık bir yıl fizibilite çalışmaları yapıldı. 2015 yılında yapımında başlanan Yeşil Ambalaj  2016 yılında üretime başladı. Kuruluş aşamasında sektörde uzun yıllar görev yapmış başarılı yöneticilerden destek aldık dolayısıyla teknik donanım anlamında sektördeki önemli firmalardan biriyiz diyebilirim.

GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİ İLE HER SEKTÖRE HİTAP EDİYOR

*Yeşil Ambalaj’ın ne tür ve kaç kalemde üretim yaptığını anlatabilir misiniz?

Oluklu mukavva sektörü terzi gibi çalışır, yani müşteri talebini iletir biz ona göre üretim yaparız. Dolayısıyla ürün sayısı net olmasa da çok sayıda ürün çeşidimiz bulunmaktadır. Sektördeki tanımıyla standart kutular, teleskopik kutular, slot kesimli kutular, elle kurmalı kalıplı kutular gibi üretimler yapıyoruz. Tekstilden gıdaya, kozmetikten inşaata her sektöre hitap ediyoruz.

AYLIK 5 TON ÜRETİM YAPILIYOR

*Günlük üretim kapasiteniz ve yarattığınız istihdam sayısı nedir?

Bizim 2.5 metre eninde bir oluklu mukavva hattımız, onun yanında 5 adet konfeksiyon makinamız var. Aylık üretim kapasitemiz 4.500-5.000 ton arasında. Son makinamız yeni geldi, onun için kurmuş olduğumuz ekiple birlikte 205 çalışanımız var.

PANDEMİYE RAĞMEN YATIRIM VE ÜRETİM DEVAM ETTİ

*Pandemi süreci sizi nasıl etkiledi?

Pandemi sürecinde mevcut durumumuzu koruduk. Yatırımlarımıza ara vermedik, iki yeni makine devreye aldık. Çalışmalarımız aynı hızla devam ediyor. Ancak sağlık açısından özellikle aile olarak çok kötü süreçler yaşadık. Fabrikamızda salgının başından bu yana ciddi önlemler alındı, son dalga ile birlikte aşı çalışmalarına büyük önem verdik ve şu an aşı yaptırmayan arkadaşımız kalmadı diyebilirim.

*Hammadde tedarikini nereden yapıyorsunuz?

Hammaddemizin yaklaşık yüzde 80’lik kısmını yurt içinden, yüzde 20’lik kısmını yurtdışından tedarik ediyoruz.

“ABD VE AVRUPA PAZARINDA BÜYÜMEK İSTİYORUZ”

*Nerelere ihracat yapıyorsunuz?

İhracatla ilgili yoğun çalışmalarımız devam ediyor. İhracatımızın önemli bir kısmı Irak’a yönelik olsa da Avrupa’nın birçok ülkesine de ihracat yapıyoruz. Şu an Avrupa’daki iş hacmimiz giderek artıyor ancak çok rekabetçi bir piyasa var biz de büyümek için yeni pazarlar arıyoruz.

*Yeşil Ambalaj’ın hedefinde neler var geleceğe dair?

Yeşil Ambalaj’ın dinamik bir yapısı var sürekli yeni şartlara kendimizi uyarlamaya çalışıyoruz. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında rekabet gittikçe artıyor biz de yeni şartlara göre yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 15 milyon dolar yatırım yaptık diyebiliriz. Özellikle Amerika ve Avrupa pazarında büyümek istiyoruz, uzun suredir çalışmalarımız devam ediyor. Yine otomasyon süreçlerini geliştirmeye çalışıyoruz, kurumsallaşmak ve stratejik planlarımızı oluşturmak için dışarıdan danışmanlık desteği alıyoruz. Hedefimiz dengeli bir büyüme ve bu büyümeyi sürekli kılmak. Heyecanımız yüksek, yolumuz uzun diyebiliriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN