13 maddelik Suriye ateşkesi ne anlama geliyor? « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

13 maddelik Suriye ateşkesi ne anlama geliyor?

Bu haber 18 Ekim 2019 - 0:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

Türkiye’nin 9 Ekim’de Suriye’nin kuzey ve doğu bölgelerinde başlattığı askeri harekat, Ankara’da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesinin ardından sona eriyor.  ABD ve Türkiye’nin üzerinde uzlaştığı 13 maddelik metne göre 120 saat boyunca silahlar susacak, bu sürede YPG bölgeden çekilecek. Eğer süreç başarıyla tamamlanırsa yaptırımlar gündemden düşecek.

Ankara’daki yoğun diplomasi trafiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Pence’in 1 saat 40 dakika süren görüşmesiyle başladı. Gergin geçtiği belirtilen görüşmenin ardından heyetler arası toplantı başladı. 4 saati aşan bu müzakerenin sonrasında, anlaşma haberini ilk duyuran ABD Başkanı Donald Trump’ın tweet’i oldu. Trump, Erdoğan’a teşekkür etti.

Heyetler arası görüşmenin ardından ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo anlaşmanın detayları için basın toplantısı düzenledi. Pence, ABD ve Türkiye’nin Suriye’de ateşkes için anlaştığını söyledi. Pence, “Barış Pınarı Harekatı”na 120 saatliğine ara verilecektir. 120 saatlik süre içinde ABD YPG’nin güvenli bölgeden çekilmesini sağlayacak. Amacımız önümüzdeki 120 saat içinde (YPG’nin) çekilmesini sağlamak. Bu başlamış durumda” dedi. Pence ayrıca, “Yeni yaptırım yok, var olan yaptırımlar geri çekilecek” diye konuştu.

“ATEŞKES OLMASAYDI BÜYÜK YAPTIRIMLAR GELECEKTİ”

Halkbank’a ilişkin bir soruya yanıt veren Pence, “Bu görüşmenin bir parçası değildi. Bu konunun adalet bakanlığının ve mahkemenin konusu olduğunu ifade ettik. Bugün ateşkes olmasaydı çok büyük yaptırımlar gelecekti” dedi.

“ATEŞKES DEĞİL, ARA VERDİK” AÇIKLAMASI

Pence-Pompeo ikilisinin ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bir açıklama yaptı. “Bugünkü müzakerelerde Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliği sonucunda istediklerimizi aldık. PKK/YPG’nin 120 saat içinde çıkması için Barış Pınarı Operasyonuna ara vereceğiz, bu bir ateşkes değildir” diyen Çavuşoğlu şunları söyledi: “YPG’nin ağır silahlarının toplanması, mevzilerinin ve tahkimatlarının imha edilmesi hususlarında mutabakat sağladık. Terör unsurları tamamen bölgeden çıktıktan sonra harekatı durdurabiliriz. 20 mil yani 32 kilometre derinlikte Fırat’ın doğusunda, Irak sınıra kadar yani 444 kilometrelik bir uzunlukta hiçbir teröristin kalmaması ve tüm bu bölgenin güvenli bölge olarak tesis edilmesi… Bizim güvenliğimiz açısıdan da bu önemli. Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır.”

13 MADDELİK ANLAŞMA METNİ

Heyetler arası görüşmenin sonunda netleşen 13 maddelik anlaşma metni ise Çavuşoğlu’nun açıklamasının ardından duyuruldu. Ortak açıklamada, “Türkiye ve ABD ‘hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için’ anlayışıyla NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza ediyor” ifadelerine yer verildi.

İşte anlaşma metnin yer alanlar;

1. Türkiye ve ABD, iki yakın NATO üyesi olarak bu ilişkilerini teyit eder. ABD, Türkiye’nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlar.

2. Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.

3. Türkiye ve ABD “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder.

4. Her iki ülke, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.

5. Türkiye ve ABD, Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslar ile alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de içerir.

6. Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.

7. Türk tarafı Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal (güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.

8. Her iki ülke Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece olan bağlılıklarını yineler.

9. Her iki taraf Türkiye’nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

10. Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

11. Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

12. Barış Pınarı Harekatı’naara verildiğinde ABD, “Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Syria” başlıklı 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kongre nezdinde uygun şekilde çalışmalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye’de barış ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Barış Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsigeçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.

13. Her iki taraf bu açıklamada kaydedilen tüm hedeflerin uygulanması için birlikte çalışma taahhüdünde bulunmaktadır.

TRUMP: SERT AŞK GEREKİYORDU

Tarafların üzerinde uzlaştığı 13 madde açıklanmadan önce ABD Başkanı bir tweet daha attı, “Bu anlaşma üç gün önce yapılamazdı. Bunu yapabilmemiz için ‘sert’ bir aşk gerekliydi. Herkes için harika oldu. Hepsiyle gurur duyuyorum” diye yazdı.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Ebdi.

SDG: GİRE SPİ VE SEKANİYE’DE ATEŞKESİ KABUL ETTİK

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmaya ilişkin Ronahi TV’ye konuştu. Ateşkesi kabul ettiklerini ifade eden Ebdi, Türkiye’ye bağlı güçlerin bölgede kalmasını kabul etmediklerini ifade etti. SDG komutanı, “bölgede bir işgali ya da Türkiye’nin bölgede amaçladığı bir demografik değişimi kabul etmeyeceklerini” kaydetti. “Bu ateşkes savaşın yürüdüğü Gire Spi (Tel Abyad) ve Serekaniye (Rasülayn) arasındaki alanlar için geçerlidir” diyen Ebdi, ateşkesin uygulanmasıyla ilgili sorumluluğun ABD’ye ait olduğunu, diğer bölgelerle ilgili bir görüşme olmadığını ifade etti.

Bu arada SDG Genel Komutanlığı, ateşkes anlaşmasının dün akşam saat 22:00 itibariyle yürürlüğe girdiğini ve ateşkese bağlı olacaklarını açıkladı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.