Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ziraat Mühendisi Mustafa Aslanhan: O birliğe başkan değil, çoban olacağım

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin 8 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirdiği olaylı 4’ncü Olağanüstü Kongresi’nin ardından “kayyum atama” talepli açılan dava devam ederken, konuyu yargıya taşıyan birliğin Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda başkan adayı olan Mustafa Aslanhan, sorunları ile ilgilenilmeyen üyelerin sahipsiz olduğunu söyledi. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği, Ortadoğu Sanayici İş İnsanları […]

Ziraat Mühendisi Mustafa Aslanhan: O birliğe başkan değil, çoban olacağım
  • 9 Mart 2021 16:22

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin 8 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirdiği olaylı 4’ncü Olağanüstü Kongresi’nin ardından “kayyum atama” talepli açılan dava devam ederken, konuyu yargıya taşıyan birliğin Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda başkan adayı olan Mustafa Aslanhan, sorunları ile ilgilenilmeyen üyelerin sahipsiz olduğunu söyledi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği, Ortadoğu Sanayici İş İnsanları Derneği, Teşvik-Destek Hibe Danışmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Ziraat Mühendisi Mustafa Aslanhan, mahkeme süreci devam etmesine rağmen yasa gereği 1 Mayıs-30 Ağustos tarihleri arasında yapılması gereken Diyarbakır Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Genel Kurulu seçimi öncesi için sahaya indi.

Ziraat Mühendisi Mustafa Aslanhan.

Köy köy gezerek birlik üyelerini ziyaret eden Aslanhan, Diyarbakır Sulh Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargı sürecinden umutlu olduğunu ifade ederek, “Kongrede yapılan usulsüzlükler ve fiziki müdahalelere rağmen seçimi kazanmıştık. Ancak, kongre ertelendi. Kayyum beklentimiz var. Yasal olarak 1 Mayıs ile Ağustos ayının son gününe kadar seçimin yapılması zorunluluğu var. Biz de sahaya inerek üyelerimizin sorun ve taleplerini dinliyor, projelerimizi anlatıyoruz” dedi.

“CİDDİ SORUNLAR VE SAHİPSİZLİK DURUMU VAR”

Köy ziyaretlerinde bugüne değin birliğin üyeler ile hiç ilgilenilmediği durumunun ortaya çıktığını vurgulayan Mustafa Aslanhan, “Üyelerimiz, ziyaretimizden çok memnunlar. 15-16 yıldır birlik kurulmuş ancak kimse kapılarına gidip sorunlarını ve taleplerini dinlememiş. Sorunları var. Bunları şöyle sıralayabilirim. Yemin pahalılığı, desteklemelerin eksik yatırılması, ilaç, veteriner, üyelerin sütlerinin organize edilmemesi, mera, Birlik yönetiminin üyelerinden küpe parasını peşin alması, proje, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası’ndan proje desteği alamama gibi sıkıntıları var. Bir sahipsizlik durumu var” diye konuştu.

“ÜCRETSİZ AŞI PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİM”

“Başkan olursam, o birliğin başkanı değil, bir hayvan otlatan çoban olacağım” ifadesini kullanan Aslanhan, projelerini şöyle anlattı:

“Öncelikle üyelerimizle sıkı işbirliği içinde olacağım. Haklarını arayacağım ve ciddi projeler üreterek, kamu kurumlarının kapısını çalacağım. Ücretsiz veya indirimli yem desteği projesini hayata geçireceğim. Makine ekipman hibesi çıkaracağım. Mera ıslahı konusunda Ankara’da girişimlerde bulunacağım. Çobanların daha iyi bakım şartlarını sağlayacağım. Devlet üretme çiftliklerinden özellikle aşıyı ya uygun fiyata veya bedavaya temin edip üyelerime dağıtacağım. Birliğimizin dondurma fabrikasını geliştirip iktisadi bir işletme kurup döner sermaye gibi kazancımı hayvan sayısına göre üyelerime dağıtacağım.”

Kaynak: Güneydoğu Ekspres