Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan

Berat Albayrak’ın görevden af talebinin kabulü sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan getirildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan atama kararı, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Maden yüksek mühendisi, ekonomist ve planlamacı olan Lütfi Elvan, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi mezunu. İngiltere’de Leeds Üniversitesi’nde maden ve yöneylem araştırması alanında, ABD’de Delaware Üniversitesi’nde ekonomi alanında yüksek […]

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan
  • 10 Kasım 2020 00:50

Berat Albayrak’ın görevden af talebinin kabulü sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan getirildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan atama kararı, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

Maden yüksek mühendisi, ekonomist ve planlamacı olan Lütfi Elvan, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi mezunu. İngiltere’de Leeds Üniversitesi’nde maden ve yöneylem araştırması alanında, ABD’de Delaware Üniversitesi’nde ekonomi alanında yüksek lisanslarını yaptı.

Çeşitli kamu kurumlarında uzmanlık, daire başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulundu. Organisation for Economic Co-operation and Development Kırsal Kalkınma Grubu başkan yardımcısı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi yönetim kurulu başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi üyesi olarak görev yaptı.

23 ve 24’üncü dönemde Karaman, 25’inci dönemde Antalya ve 26’ncı dönemde Mersin milletvekili seçildi. 23’üncü dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eş başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye temsilciliği görevlerinde bulundu.

24’üncü dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu başkanı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı oldu. 64’üncü hükûmette başbakan yardımcısı ve 65’inci hükümette Kalkınma bakanı olarak görev aldı.