Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

VİDEO | Van’da yine deprem şoku… Başkale’de evler yıkıldı

HABER/ABORİ Türkiye, Elazığ depreminin ardından bu kez Van’dan gelen acı haberlerle sarsıldı. Merkez üssü İran’ın Hoy kenti olan iki ayrı 5.9 büyüklüğündeki depremler, Van’ın Başkale İlçesi’nde can ve mal kaybına neden oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4’ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiğini, 37 kişinin yaralı olduğunu, 9’unun durumunun kritik olduğunu açıkladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise […]

VİDEO | Van’da yine deprem şoku… Başkale’de evler yıkıldı
  • 23 Şubat 2020 23:33

HABER/ABORİ

Türkiye, Elazığ depreminin ardından bu kez Van’dan gelen acı haberlerle sarsıldı. Merkez üssü İran’ın Hoy kenti olan iki ayrı 5.9 büyüklüğündeki depremler, Van’ın Başkale İlçesi’nde can ve mal kaybına neden oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4’ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiğini, 37 kişinin yaralı olduğunu, 9’unun durumunun kritik olduğunu açıkladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise yaptığı açıklamada, “Bölgeye 1250 çadır sevk ettik. Köylerdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarımız da çadırlarda duracak. Sıcak yemek getirilecek. Allah beterlerinden saklasın” diye konuştu.

AFAD’ın aktardığına göre İran’da saat 08.53’te 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssüne 4.75 kilometre uzaklıkta olan Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde deprem, yoğun olarak hissedildi. Deprem, Hakkari’nin yanı sıra sınır iller Iğdır, Kars ve Ağrı ile Van’da da hissedildi. Deprem, Van’da sınır köylerinde hasara neden oldu. İran sınırında bulunan köylerdeki kerpiç binaların hasar gördüğü belirtildi. AFAD ekipleri bölgeye sevk edildi.

AYNI ŞİDDETTE İKİNCİ DEPREM

İran’da saat 19.00’da 5,9’luk bir deprem daha meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD), İran’ın Hoy kentinde meydana gelen ikinci büyük depremin derinliğinin 6,1 km derinlikte meydana geldiğini açıkladı. Merkez üssü Türkiye sınırına yakın olan deprem Van’dan da hissedildi. AFAD’ın açıklamasında, “AFAD tarafından 1.160 adet 16.5 m2 çadır, 264 adet 28 m2 çadır, 20 adet 112 m2 genel maksat çadırı, 6.120 adet battaniye, 616 adet yatak, 360 yastık-çarşaf takımı ve 1.200 ısıtıcı olay bölgesine sevk edilmiştir. Türk Kızılay tarafından bölgeye 3 bin kişilik sıcak yemek ve 500 kumanya dağıtılmış olup, 2 bin kişilik sıcak yemek dağıtımı daha yapılacaktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından psiko-sosyal destek ekipleri sevk edilmiştir. Bu sabah saat 08.53’te meydana gelen deprem sonrası ilk belirlemelere göre 254 konut ve 297 ahır yıkılmış, 694 yapı ağır hasar almıştır. Akşam saat 19.00’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki ikinci deprem sonrası, an itibarıyla, can kaybı ve yaralanmaya yönelik olumsuz durum ihbarı olmadığı öğrenilmiştir. İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi (AADYM) Başkale Kaymakamlığında kurulmuş olup sürecin sevk ve idaresi buradan yapılmaktadır” denildi.

İkinci deprem sonrası Başkale’nin Böğrüpek Köyü’nde evler yıkıldı. Enkaz altında kalan vatandaşlar için başlatılan arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor.