Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

VİDEO | Mardin’de bir mağarada insana ait 40 kafatası bulundu

Mardin’in Dargeçit İlçesi’ne bağlı Akyol (Derêca) köyündeki bir mağarada toplu mezar bulundu. Dargeçit Cumhuriyet Savcılığı, olayla ilgili soruşturma başlatırken, toplu mezarı bulan kişinin 1993 yılından bu yana kayıp babasını arayan İrfan Yakut adlı yurttaş olduğu öğrenildi. Alınan bilgiye göre kayıp yakını İrfan Yakut adlı yurttaş, ikamet ettiği Akyol Köyü Gulbiş mezrasındaki mağara girişinde kemik parçaları […]

VİDEO | Mardin’de bir mağarada insana ait 40 kafatası bulundu
  • 31 Mayıs 2020 03:27

Mardin’in Dargeçit İlçesi’ne bağlı Akyol (Derêca) köyündeki bir mağarada toplu mezar bulundu. Dargeçit Cumhuriyet Savcılığı, olayla ilgili soruşturma başlatırken, toplu mezarı bulan kişinin 1993 yılından bu yana kayıp babasını arayan İrfan Yakut adlı yurttaş olduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre kayıp yakını İrfan Yakut adlı yurttaş, ikamet ettiği Akyol Köyü Gulbiş mezrasındaki mağara girişinde kemik parçaları buldu. Mağaraya girerek burada onlarca insan kafatasını gören Yakut, cep telefonuyla görüntü aldıktan sonra Dargeçit Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Savcılık, olayla ilgili soruşturma başlatırken, bölgede geniş çaplı inceleme yapıldı. Keşfe 1993 yılından bu yana babası Yahya Yakut’tan haber alamayan İrfan Yakut adlı yurttaş katılırken, mağarada yapılan kazıda, insana ait 40 adet kafatası ve kemikler bulundu.

Toplanan kemikler incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Kayıp yakını İrfan Yakut.

YAKUT: BABAMA AİT OLABİLİR

İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilen kemikler arasında babasına ait kemiklerin de olabileceğini belirten İrfan Yakut, “1993 yılında babam Yahya Yakut gözaltına alındı ve kaybettirildi. İnceleme sırasında 40 kafatası bulundu. Kazarak çıkardılar. Umut ediyoruz ki bizim olmasa da başkalarının kemikleri olması. Her ne olursa olsun böyle bir şeyin gün yüzüne çıkması herkes için iyi olacak” diye konuştu.

KAR MASKELİ KİŞİLERCE KAÇIRILMIŞ

İnsan Hakları Derneği kayıtlarına göre Yahya Yakut, Eylül 1993’te köy korucusu olmamak için tehdit edilince iş bulmak için Konya’ya doğru yola çıktı. Bindiği araç Midyat üzerinde durduruldu ve kar maskeli kişilerce kaçırıldı. Ve o tarihten bu yana kendisinden bir daha haber alınamadı.

EŞİ ZIRHLI ARAÇ ALTINDA KALDI

Yahya Yakut’un eşi Süphiye Yakut’un ise iki yıl önce Dargeçit’te alışveriş için çarşıya çıktığı sırada, zırhlı bir polis aracının çarpması sonucu sakat kaldığı öğrenildi.

İrfan Yakut’un cep telefonuyla kayıt ettiği görüntülerde çok sayıda kafatası ve kemiklerin üst üste olduğu görülüyor.

İşte o görüntüler;