Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Vergi sistemi değişiyor; Geliri yüksek olan daha çok vergi verecek

HABER/ABORİ Ekonomide yeni bir düzenleme daha hayata geçiyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni vergi düzenlemesi ile ilgili olarak, “Meclise yeni kanun teklifi veriyoruz. Gelir vergisi üst dilimini yüzde 35’ten yüzde 40’a yükseltmek istiyoruz” dedi. Mehmet Muş, şunları söyledi:  “Futbolcuların gelir vergisi yüzde 20’ye çıkacak. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi hedefliyoruz. Yüzde 7.5 […]

Vergi sistemi değişiyor; Geliri yüksek olan daha çok vergi verecek
  • 24 Ekim 2019 12:44

HABER/ABORİ

Ekonomide yeni bir düzenleme daha hayata geçiyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni vergi düzenlemesi ile ilgili olarak, “Meclise yeni kanun teklifi veriyoruz. Gelir vergisi üst dilimini yüzde 35’ten yüzde 40’a yükseltmek istiyoruz” dedi.

Mehmet Muş, şunları söyledi:  “Futbolcuların gelir vergisi yüzde 20’ye çıkacak. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi hedefliyoruz. Yüzde 7.5 oranında belirlenmiş durumdadır. Konaklama vergisi ihdas etmiş olacağız. Yüzde 2’dir. Hasılat üzerinden alınacak. Bu yıl için 2020’de yüzde 1, 2021’de yüzde 2 olarak uygulanacak. 2020’nin Nisan ayı başında vergi devreye girecektir. Konaklayanlardan alınacaktır. Öğrenci, diplomatlar vergiden istisna olacak. Gelir vergisi üst dilimini yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkarmayı teklif ediyoruz. 100 bin liranın üzerinde gelir elde edenler vergi verecektir. Sporculara yönelik istisnayı kaldırıyoruz. 500 bin TL gelir elde eden gerçek kişilerin tamamına kazançlarına beyan etme imkanı beyanname verme imkanı getiriyoruz.

Değerli konut vergisi ile yeni bir vergi teklifi vermiş olacağız. Özel sektörde şirketlerin kiraladıkları otomobillerde üst limit 5.500 TL olarak teklif edilmektedir. Üstünde araç kiralanabilir ama bu giderleştirilemeyecek. Kambiyo muameleleri vergi oranının binde 1’den binde 2’ye çıkmasını öneriyoruz. Paketin amacı çok kazanandan vergi oranına göre daha çok vergi, az kazanandan daha az vergi. Dijital ortamlarda sunulan içerikler ile her türlü reklam ve aracılık hizmetlerinde %7,5 oranında vergi alınacak.”