Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ve sonunda aşı bulundu…

Koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarında önemli bir aşamaya geçildi. Pfizer ve BioNTech tarafından geniş denek grubu üzerinde yapılan çalışmalarda geliştirilen aşının yüzde 90 oranında başarı gösterdiği açıklandı. Bloomberg’te yer alan habere göre, Pfizer ve BioNTech, gelişmeyi “bilim ve insanlık için büyük bir gün” diye duyurdu. Habere göre ilaç şirketleri aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 6 ülkede […]

Ve sonunda aşı bulundu…
  • 9 Kasım 2020 15:55

Koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarında önemli bir aşamaya geçildi. Pfizer ve BioNTech tarafından geniş denek grubu üzerinde yapılan çalışmalarda geliştirilen aşının yüzde 90 oranında başarı gösterdiği açıklandı.

Bloomberg’te yer alan habere göre, Pfizer ve BioNTech, gelişmeyi “bilim ve insanlık için büyük bir gün” diye duyurdu.

Habere göre ilaç şirketleri aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 6 ülkede 43 bin 500 kişi üzerinde aşıyı test etti ve denemelerde ciddi bir güvenlik endişesi ortaya çıkmadı. Aşı üreticisi şirketlerin, bu ay sonunda acil kullanım onayı için başvuruda bulunmayı planladığı, yine aşının üç hafta arayla iki doz halinde uygulanacağı bildirildi. Pfizer yıl sonuna kadar 50 milyon doz, 2021 sonuna kadar ise 1,3 milyar doz aşıyı piyasaya sürebilmeyi planlıyor.