Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Van ekonomisi can çekişiyor!

Van’da pandemi süreci ile birlikte son 7 ayda 416 işyeri kapandı, doğa cenneti kentte turizm sıfır çekti. Koronavirüs salgının ilk görüldüğü komşu kentlerden biri olan İran, Van ekonomisinin adeta cam damarı. İran’daki pandeminin yaygınlaştığı Mart ayı başlarında sınır kapıları kapatıldı. Bu durum resmi tatil olan Newroz sürecini de kapsayınca Van esnafı o günden bugüne dek […]

Van ekonomisi can çekişiyor!
  • 30 Eylül 2020 18:14

Van’da pandemi süreci ile birlikte son 7 ayda 416 işyeri kapandı, doğa cenneti kentte turizm sıfır çekti. Koronavirüs salgının ilk görüldüğü komşu kentlerden biri olan İran, Van ekonomisinin adeta cam damarı. İran’daki pandeminin yaygınlaştığı Mart ayı başlarında sınır kapıları kapatıldı. Bu durum resmi tatil olan Newroz sürecini de kapsayınca Van esnafı o günden bugüne dek iflasın eşiğine geldi. Süreçten en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor.

TÜRSAB Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, yaşanan süreçle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Burada ciddi bir haksızlık var. Bizler (Van) İran İslam Devletiyle ve Irak’la komşu bir şehiriz. İranlı konuklar PCR testi yaptırıp uçakla üzerimizden geçip İstanbul’a gidebiliyor, bu uygulamayı gümrük kapılarında da yapabiliriz. PCR testi yaptıran komşu ülke vatandaşlarını gümrük kapılarından ülkemize ve ilimize kabul etmeliyiz. Esnafımızın hali deyim yerindeyse perişan. Kepenk kapatmaya devam ediyor. Kan kaybediyoruz. Ülke ekonomisine çok büyük bir katkı sağlayan turizm sektörümüz gün geçtikçe daha ciddi sıkıntılar içerisine giriyor. Bu sadece bizleri değil bütün sektörleri zor duruma sokuyor. Gelen misafirlerimiz 50 küsur esnafla alışveriş yapıyor, haliyle bu süreçte bütün esnaf zor durumda. Bir an önce yetkililer bu kapılarla ilgili kararları gözden geçirmeli. Gümrük kapılarını tedbirleri alarak açmalıyız. Antalya 1 ayda yarım milyon turist ağırlarken maalesef Van yaz sezonunu sıfır turistle kapattı.”