Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Vali “kurşun sekti” dedi, videolu yanıt geldi: Türkiye buna sessiz kalmasın

HABER/ABORİ Hakkari’nin Derecik İlçesi’ne bağlı Çemekurk Köyü’nde yaşayan ve kaçak yollardan sınır ticareti yaparak geçimlerini sağlayan köylülerin üzerine Irak Kürdistan Bölgesi’nden (IKB) dönüş yolunda askerler tarafından ateş açıldı. Açılan ateşin hedefi olan 14 yaşındaki Vedat Ekinci olay yerinde hayatını kaybetti. Olay anında öldürülen kuzeni ile birlikte olan Hacı Ekinci, çektiği bir video ile yaşananları şöyle […]

Vali “kurşun sekti” dedi, videolu yanıt geldi: Türkiye buna sessiz kalmasın
  • 2 Ağustos 2019 21:10

HABER/ABORİ

Hakkari’nin Derecik İlçesi’ne bağlı Çemekurk Köyü’nde yaşayan ve kaçak yollardan sınır ticareti yaparak geçimlerini sağlayan köylülerin üzerine Irak Kürdistan Bölgesi’nden (IKB) dönüş yolunda askerler tarafından ateş açıldı. Açılan ateşin hedefi olan 14 yaşındaki Vedat Ekinci olay yerinde hayatını kaybetti. Olay anında öldürülen kuzeni ile birlikte olan Hacı Ekinci, çektiği bir video ile yaşananları şöyle anlattı:

“Önümüzü kestiler, atlarımız kaçtı. Amca oğlumu tam şurada vurdular. Buradaki ekip burada oturmuş yalvarıyorduk onlara ‘Ambulans çağırın’ diye. Kimse yardım etmiyordu, orada oturmuş dalga geçiyorlardı. Sonra geldi, bizi darp ettiler, amca oğlumun ayağını kırdılar. Sonra bu taraftaki karakoldan gelen ekipler bize yardım etti ama maalesef yetişemediler. Bize sıkan ekipler diğer taraftaki karakoldan gelmişler. Yani kim yanlışlıkla olmuş diyorsa… 20 metrelik mesafede hiçbir asker hedefini ıskalayamaz. Açık alan bir de hedefini şaşırmadı, kalbinin ortasından vurdu. Kan kaybından öldü, hastaneye yetiştiremedik. Bize sıkan ekipleri de sakladılar bizden. Görüntülerini çektik. Türkiye’nin buna sessiz kalmasını istemiyoruz.”

VALİLİK: KURŞUN KAYALIKTAN SEKTİ

Hakkari Valiliği olayla ilgili “Dur ihtarına uymayarak sınırımıza doğru Kuzey Irak tarafından ilerleyen şahıslara angajman kuralları gereği uyarı ateşi yapılmıştır. Bölgenin engebeli ve kayalık olması sebebiyle seken mermi çekirdeği 1 vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet vermiştir” şeklinde açıklama yapmıştı.