Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Üç kente dikkat! Kırımızı alarm veriyor; Batman, Van, Diyarbakır…

HABER/ABORİ Türkiye’de koronavirüs tedbirleri nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanan kentler arasında yer alan Van ve Diyarbakır, salgın nedeniyle alarm veriyor. Yasaklı 31 kent arasında yer almayan Batman’da ise İl Pandemi Kurulu’nun yeni kararlar alması bekleniyor. Diyarbakır’da İl Pandemi Kurulu’nun almış olduğu kararlara rağmen yasak kalktıktan sonra hayatın Covid-19 yokmuş gibi normal seyirde devam etmesi kaygıları […]

Üç kente dikkat! Kırımızı alarm veriyor; Batman, Van, Diyarbakır…
  • 9 Mayıs 2020 17:35

HABER/ABORİ

Türkiye’de koronavirüs tedbirleri nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanan kentler arasında yer alan Van ve Diyarbakır, salgın nedeniyle alarm veriyor. Yasaklı 31 kent arasında yer almayan Batman’da ise İl Pandemi Kurulu’nun yeni kararlar alması bekleniyor.

Diyarbakır’da İl Pandemi Kurulu’nun almış olduğu kararlara rağmen yasak kalktıktan sonra hayatın Covid-19 yokmuş gibi normal seyirde devam etmesi kaygıları artıyor. Sosyal mesafeye dikkat etmeyen, maske takmayanların sayısı da gittikçe fazlalaşıyor. Özellikle akşam saatlerinde 75 Cadde’de insanlar, toplu ve kalabalık olarak dolaşıyor. Kayapınar Kaymakamlığı, bugün yeni bir karar alarak bu caddede maske takmayan ve sosyal mesafe kuralına uymayanlara yaptırım kararı aldı.

AK Parti Diyarbakır eski İl Başkanı Av. Muhammed Dara Akar, özellikle Çüngüş’te Covid-19’a yakalanan bir kişiyi ziyarete giden 48 kişinin virüse yakalandığını duyurdu. Akar, Twitter paylaşımında isyan ederek, “Bu kafayla virüs bitmez. Yazık ki yazık” ifadelerini kullandı.

VAN VALİSİ: RİSKİMİZ ÇOK BÜYÜK

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez da, İpekyolu ilçesi Ortanca mahallesindeki taziyeye katılanlara yönelik sağlık ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonrası koronavirüs testi sonucu pozitif çıkanların sayısının 43 olduğunu açıkladı. Bilmez, “Ortaya çıkan vakalarla il merkezinde Koronavirüs pozitif vaka sayısı çok ciddi bir artış gösterdi. Bundan dolayı il merkezinde risk şu anda çok büyük” dedi.

BATMAN: BAYRAM BİZE ZEHİR OLABİLİR, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GÜNDEMDE

Batman Valisi Hulusi Şahin, kentteki koronavirüs vaka sayısının pik noktasına henüz ulaşmadığını belirterek, “Görünen o ki vaka sayılarımız gün geçtikçe artıyor. Çok ciddi tedbirler almadığımız takdirde, bayram bize zehir olacak. Vatandaşlarımızın salgın geçti, artık normal hayatımıza dönebiliriz, psikolojisi bizi çok radikal kararlar almaya mecbur ediyor. Çünkü şehrimizin ana arterleri olan Turgut Özal Bulvarı, Gülistan Caddesi özellikle iftardan sonra insanların yoğun bir şekilde yürüyüş yaptıkları, sosyal mesafeye ve diğer kurallara uymadıkları görülüyor. Bunun dışında Alo Tevşo pazarı, tabla başı ve elma sokağında da çok ciddi yoğunluk var. Vatandaşlardaki rahatlık bizi daha zor günlere sevk ediyor. Bu yüzden yeni kararlar almak zorunda kaldık. Bu hususta Cudi Mahallemizin bir özelliği var. Orada ciddi bir yoğunlaşma tespit ettik. Orayla ilgili tedbir almak zorundayız. Cumartesi gününden itibaren Gülistan Caddesi ve Turgut Özal Bulvarını saat 20.00 ile 03.00 arasında yaya trafiğine kapatıyoruz. Aynı şekilde Cudi Mahallesinin ana caddesi olan Cizre Bulvarında Cumartesi ve Pazar günleri saat 20.00 ile 03.00 saatleri arasında yaya trafiğine kapatıyoruz. Bu kararımızı uzatabiliriz. Bir başka kararımız yarından itibaren, araç trafiğe çıkışını tek ve çift plaka uygulamasına geçiyoruz. Vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bu işin şakaya gelir yanı yok. Pandemi gerçekten halkımızın sağlığını, insanımızın canını tehdit ediyor ve bize uzakta değil. Batman ili de bu salgın hastalıktan nasibini alıyor. Bu yüzden rehavete kapılmak bizi yanlışa sevk eder ve çok daha kötü durumlara düşebiliriz. Hele de önümüz bayram. Bayrama huzurla girmek istiyorsak bizim tedbirlere uymamız gerekiyor. Yoksa bayramda daha ağır tedbirler söz konusu olabilir. Bizim Ankara’ya hükümetimize diğer büyük şehirler olduğu gibi sokağa çıkma yasağına bu kapsama alınma hususunda bir teklifimiz de olabilir. Eğer tedbirleri sıkıya alırsak bunlara ihtiyaç olmaz. Aksi takdirde daha ağır tedbirler almak zorunda kalabiliriz” dedi.