Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye’nin korkulu rüyası hepatit B

HABER/ABORİ Dünya Sağlık Örgütü’nün 2018 verilerine göre dünyada 325 milyon viral hepatit B ve C’li hasta bulunuyor. Türkiye’de de rakamlar oldukça yüksek. Ülkede kronik hepatit B virüsü enfeksiyonlu 2,5-3 milyon kişi var. Hepatit C’li kişi sayısı 500 bin civarında. Bunların ancak yüzde 20’sine tanı konulduğu ifade ediliyor. DHA’ya konuşan Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. […]

Türkiye’nin korkulu rüyası hepatit B
  • 28 Temmuz 2019 12:02

HABER/ABORİ

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2018 verilerine göre dünyada 325 milyon viral hepatit B ve C’li hasta bulunuyor. Türkiye’de de rakamlar oldukça yüksek. Ülkede kronik hepatit B virüsü enfeksiyonlu 2,5-3 milyon kişi var. Hepatit C’li kişi sayısı 500 bin civarında. Bunların ancak yüzde 20’sine tanı konulduğu ifade ediliyor.

DHA’ya konuşan Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, “A ve E hepatitinin sadece akut hepatit yaptığını ve genellikle kan yoluyla değil kirli su ve gıdalarla bulaştığını, çok ciddi bir sağlık sorunu teşkil etmediğini söyleyebiliriz” dedi.

Her yıl dünyada 1.4 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 15-20 bin kişinin Hepatit B ve C’ye bağlı siroz kanserinden hayatını kaybettiğini ifade eden Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2030 yılına kadar ülkelerde hepatit B ve hepatit C’li hastaların yüzde 90’ına tanı konulması, tanı konulanların en az yüzde 80’inin tedavi edilmesi ve böylece viral hepatitlere bağlı ölümlerde yüzde 65 azalma sağlanması yönünde hedef koyduğunu belirtti.

Bunun gerçekçi bir hedef olduğunu söyleyen Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji-Hepatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, “Türkiye’de kronik Hepatit B virüsü enfeksiyonlu 2,5-3 milyon insan var. Hepatit C’li ise 500 bin civarı. Bunların ancak yüzde 20’sine tanı konulduğunu düşünüyoruz. Demek ki aslında tanı konulmamış 2-2,5 milyon insan var” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, “Dünyada da 300 milyon kişi bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün bu seneki sloganı ‘Kayıp Milyonları Ulaşalım’ oldu. Biz de Türkiye için ‘Haydi Hepatitli Hasta Kalmasın!’ diyoruz. Bu hastalığa tanı koyabiliyoruz, tedavi edebiliyoruz. O zaman sadece bu hastaları bulmamız lazım” şeklinde konuştu.