Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye’nin avukatsız tek ilçesi!

HABER/ABORİ Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre 20 bin nüfuslu Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde avukatlık bürosu olmadığı ortaya çıktı. Bu nedenle ilçe halkı avukat için Hakkari’ye gidiyor ve yüksek ücret ödemek zorunda kalıyor. Yıllardır yoğun çatışmalar ve yaşanan hak ihlalleriyle gündeme gelen yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı ilçede, söz konusu durum yıllardır birçok yurttaşın mağdur olmasını da beraberinde […]

Türkiye’nin avukatsız tek ilçesi!
  • 28 Temmuz 2019 11:55

HABER/ABORİ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre 20 bin nüfuslu Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde avukatlık bürosu olmadığı ortaya çıktı. Bu nedenle ilçe halkı avukat için Hakkari’ye gidiyor ve yüksek ücret ödemek zorunda kalıyor.
Yıllardır yoğun çatışmalar ve yaşanan hak ihlalleriyle gündeme gelen yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı ilçede, söz konusu durum yıllardır birçok yurttaşın mağdur olmasını da beraberinde getiriyor.
İlçede sabit herhangi bir avukatın olmamasından kaynaklı gözaltındakilerin yakınları genelde ifade işlemleri için, kente tek ulaşım noktası olan Uludere’deki avukatlarla irtibat kuruyor. Uludere’de sayıları az olan avukatlar ise çoğu zaman “iş yoğunluğunu” gerekçe göstererek, gözaltına alınanların ifadesine girmeyi tercih etmiyor. Uludere’de avukat bulamayan ailelerin sonrasındaki tercihi ise, kente onlarca kilometre uzaklıkta bulunan Şırnak merkez ve bağlı Cizre ve Silopi ilçelerinde çalışan avukatlar oluyor. Aileler, bazen de gözaltındaki yakınlarının ifade işlemleri için kente komşu olan Hakkari’deki avukatlarla irtibat kuruyor.