Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye’de bir ilk! Kenevirli sabun piyasada

HABER/ABORİ Kenevir üzerine ihtisas çalışmaları yapan Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, kenevir esanslı antibakteriyel sabun üretti. Kimya Labarotauvarı’nda üretilen kenevir esanslı antibakteriyel sabunun tanıtımını yapan Rektör. Prof. Dr. Ahmet Karadağ, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında hijyen öneminin daha da artmasıyla temizlik malzemesine çok ciddi bir rağbet olduğunu söyledi. Marketlerde antibakteriyel sabun başta olmak […]

Türkiye’de bir ilk! Kenevirli sabun piyasada
  • 17 Nisan 2020 22:40

HABER/ABORİ

Kenevir üzerine ihtisas çalışmaları yapan Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, kenevir esanslı antibakteriyel sabun üretti.

Kimya Labarotauvarı’nda üretilen kenevir esanslı antibakteriyel sabunun tanıtımını yapan Rektör. Prof. Dr. Ahmet Karadağ, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında hijyen öneminin daha da artmasıyla temizlik malzemesine çok ciddi bir rağbet olduğunu söyledi. Marketlerde antibakteriyel sabun başta olmak üzere temizlik malzemelerinin bulunmaması üzerine kimya bölümünün potansiyelini harekete geçirdiklerini ifade eden Karadağ, “Burada görevli hocalarımızla günlük kapasitesi 1 tona varabilecek. Bizim ihtisas alanımız olan kenevir yağının kullanıldığı, kenevirin özelliklerinin sabuna taşındığı hem köpük hem de sıvı sabun üretimi gerçekleştirdik” dedi.

 


Kenevir yağının birçok faydasının bulunduğunu anlatan Karadağ, “Yobu ismini verdiğimiz antibakteriyel sabuna kenevir yağını eklememizin sebebi, tırnak ve cildi beslemesidir. Bazen sıvı sabunlar cildi tahriş edebiliyor; ama bizim ürettiğimiz sabun cildi koruyan, cilde yararlı bir sabun” diye konuştu.