Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye, Sudan’dan sarımsak, buğday, üzüm, bal ve yumurta ithal edecek

HABER/ABORİ Türkiye ile Sudan hükümeti, tarım ve hayvansal ürünler konusunda ticari anlaşma yaptı. Yapılan anlaşmaya göre Türkiye, Sudan’dan bin ton sarımsak, 500’er ton dondurma ve makarna, 50 bin büyükbaş, 2 bin küçükbaş hayvan, 30 bin ton buğday, 15 bin ton kavun-karpuz, 14 bin ton marul ve lahana, 8 bin ton et, 2 bin ton tereyağı, bin […]

Türkiye, Sudan’dan sarımsak, buğday, üzüm, bal ve yumurta ithal edecek
  • 9 Aralık 2019 00:27

HABER/ABORİ

Türkiye ile Sudan hükümeti, tarım ve hayvansal ürünler konusunda ticari anlaşma yaptı. Yapılan anlaşmaya göre Türkiye, Sudan’dan bin ton sarımsak, 500’er ton dondurma ve makarna, 50 bin büyükbaş, 2 bin küçükbaş hayvan, 30 bin ton buğday, 15 bin ton kavun-karpuz, 14 bin ton marul ve lahana, 8 bin ton et, 2 bin ton tereyağı, bin ton sarımsak, 2 milyon adet yumurta, 500 ton bal, 5’er bin ton patates, domates, buğday,arpa, yulaf, mısır, 2 bin ton da üzüm ithal edecek.

Ticari anlaşmaya tepki gösteren, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, ‘’Bu ürünlerin tamamı Türkiye’de üretiliyor. Bu anlaşma iç piyasa ve üreticilerimizin aleyhinedir, Türkiye giderek ithalata bağımlı hale geliyor” dedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ise işbirliğini “Sudan’ın tarım ve hayvancılık kapasitesini geliştirmeye yönelik” olarak açıkladı.