Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

“Türkiye ekonomisi son 10 yılın en kötü ekonomisini yaşayacak”

HABER/ABORİ Reuters haber ajansının ekonomistlerle hazırladığı bir anket sonucuna göre, Türkiye ekonomisinde son 10 yıldan fazla bir süredir ilk kez bu yıl düşüş kaydedilecek. Anket sonuçlarında, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8,6, üçüncü çeyreğinde İse yüzde 5,3 oranında daralma olacağı öngörülüyor. Reuters anketine yaklaşık 40 ekonomistin katıldığı belirtiliyor. Ekonomistler, koronavirüs pandemisi öncesinde yüzde 5 ekonomik büyüme […]

“Türkiye ekonomisi son 10 yılın en kötü ekonomisini yaşayacak”
  • 21 Nisan 2020 22:03

HABER/ABORİ

Reuters haber ajansının ekonomistlerle hazırladığı bir anket sonucuna göre, Türkiye ekonomisinde son 10 yıldan fazla bir süredir ilk kez bu yıl düşüş kaydedilecek. Anket sonuçlarında, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8,6, üçüncü çeyreğinde İse yüzde 5,3 oranında daralma olacağı öngörülüyor.

Reuters anketine yaklaşık 40 ekonomistin katıldığı belirtiliyor. Ekonomistler, koronavirüs pandemisi öncesinde yüzde 5 ekonomik büyüme beklenen Türkiye’de bu yıl daralma yaşanacağı, gelecek yılsa yeniden büyümeye geçileceği tahminlerinde bulundu. Ankete katılan ekonomistler, Türkiye’nin 2021 yılında yüzde 3,7 oranında ekonomik büyüme kaydetmesini bekliyor.

Bu yılın ilk çeyreğiyle ilgili, 29 Mayıs’ta yayınlanması beklenen resmi raporda ekonomik büyüme verisinin yüzde 4,4 olması bekleniyor.

Merkezi İsviçre’de bulunan UBS Bankası’ndan ekonomistler Türkiye’de salgın nedeniyle tüm sektörlerin olumsuz etkileneceği ve ülkede ekonomik daralmanın özellikle yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde yaşanacağı görüşünde.

Türkiye ekonomisinde en son 2009 yılında, yüzde 4,7 oranında bir daralma kaydedilmişti. 2010-2018 yılları arasındaysa ağırlıklı olarak inşaat sektöründeki büyümeye bağlı olarak yıllık ekonomik büyüme oranı ortalama yüzde 5’in üzerinde seyretti.

Türkiye’de son dönemlerde iki haneli rakamlarda seyreden enflasyon oranıysa ekonomistlere göre bu yılın sonu itibariyle yüzde 12’den 8,3’e kadar inecek. Enflasyonun gelecek yıl yeniden yükseleceği tahmin ediliyor.