Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Sur Belediyesi, örnek projeleri hayata geçiriyor

VEYSİ POLAT Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediyesi, son aylarda ard arda hayata geçirdiği projelerle tarihi ilçeye hayat veriyor. Geçtiğimiz yıllarda yıkım ve göçlerin yaşadığı ilçede, “yerinde dönüşüme” örnek olarak Abdal Dede Mahallesi’ndeki Göksel Sokak’taki evleri TMMOB’un da desteğiyle onaran Sur Belediyesi, başlattığı temizlik çalışmalarıyla da çevre bilincinin oluşmasına öncülük etti. Çocuk ve kadınlara dönük çalışmalarla sosyal […]

Sur Belediyesi, örnek projeleri hayata geçiriyor
  • 11 Kasım 2019 00:34

VEYSİ POLAT

Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediyesi, son aylarda ard arda hayata geçirdiği projelerle tarihi ilçeye hayat veriyor. Geçtiğimiz yıllarda yıkım ve göçlerin yaşadığı ilçede, “yerinde dönüşüme” örnek olarak Abdal Dede Mahallesi’ndeki Göksel Sokak’taki evleri TMMOB’un da desteğiyle onaran Sur Belediyesi, başlattığı temizlik çalışmalarıyla da çevre bilincinin oluşmasına öncülük etti. Çocuk ve kadınlara dönük çalışmalarla sosyal aktiviteleri de hayata geçiren Sur Belediyesi, bu kapsamda Çocuk Festivali ve park açılışları gerçekleştirdi. Belediyenin yeni projesi arasında kadın merkezi açılışı var.

YERİNDE DÖNÜŞÜMÜN ÖRNEĞİ

Sur Belediyesi, yerinde dönüşüm çalışmaları kapsamında Abdal Dede Mahallesi’ndeki Göksel Sokak’ta dış cephelerinde tadilat, iyileştirme ve yenileme çalışması yapılan Göksel Sokak’ın açılışını gerçekleştirdi.

ÖNCELİK ÇEVRE TEMİZLİĞİNE VERİLDİ

Sur Belediyesi, çevre bilincinin gelişmesi için ilçede “Temizlik Seferberliği” başlattı. Temizlik İşleri Müdürlüğü ile Çevre Koruma ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü öncülüğünde eşbaşkanlar Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir’in de katılımıyla mahalle ve sokaklar ile Sur diplerindeki çöpler toplandı. Çevre Koruma ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü, bu kapsamda özellikle Dicle Nehri kıyısında denetimlerini sıkılaştırırken, nehri kirleten bazı tuğla fabrikalarına cezai işlem uyguladı. İlçedeki cami, okul, park gibi alanlarda çimlerin biçilmesi, yenilenmesi ve  ağaçların budanması işlemlerini yapan Çevre Koruma ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü, İskender Paşa, Melik Ahmet ve Cami Kebir mahallelerindeki 4 parkta ağaçlandırma çalışması yaptı, çocuklar için 3 adet oyun grubu oluşturdu; okul müdürlerine, cami imamlarına ve vatandaşlara 10 bin adet İran çamı bitkisini dağıttı.

Sur Belediyesi ayrıca mücavir alanlarında bulunan merkez ve kırsal mahallerin evsel atıklarının toplanıp bertaraf edilmesi ve sokakların süpürülerek temizlenmesi, yıkanması hizmetlerini yaptı. Ayrıca özellikle Yeşil Vadide bulunan Hayvan Borsası ve etrafındaki çiftliklerde ölen hayvan leşlerinin toprağa gömülerek bertaraf işlemini gerçekleştirdi. Belediyeye bağlı 92 mahallede günlük olarak 130 ton çöp toplayan ekipler, çöp noktalarını haftada iki kez düzenli olarak yıkayıp dezenfekte etti.

SUR ÇOCUK FESTİVALİ

Sur Belediyesi, Önce Çocuklar Derneği ile birlikte kentteki 16 kurumun da desteğiyle 4 yıl önce sokağa çıkma yasakları sürecinden etkilenen çocuklar için “Sur Çocuk Festivali” düzenledi. 7-11 Haziran tarihleri arasında düzenlenen festival kapsamında Ekoloji Derneği ile birlikte Hevsel Bahçeleri’nde “Doğa Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Yaşları 4-17 arasında değişen çocuklar için 8 atölye çalışması gerçekleştirildi. Festivalde Sokak Oyunları, Ritim, Darbuka Atölyesi, Stranbêjî Atölyesi, Geri Dönüşüm Atölyesi, Kil ve Çamur Atölyesi, Taş Boyama, Resim, Fotoğraf, Halk Oyunları, Pandomim, Çizgi Film, Masal Yazım, Erbane Atölyeleri yanı sıra Kürtçe animasyon film gösterimi, Kürtçe tiyatro oyunları, doğa yürüyüşü, çocuk konseri, skeç, sergi, kitap okuma ve uçurtma şenliği etkinlikleri yapıldı. Festivale destek veren kurumlardan biri olan Zarok Tv tarafından Çand Amed Sinema Salonu’nda Wallece and Gromıt’s ve Randrop Zazaki ve Kürtçe dublajla sinema gösterimi yapıldı.