Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Süleyman Soylu: Hediye almadım, Mardin’e özel müfettiş görevlendirdim

HABER/ABORİ Hürriyet Yazarı Ahmet Hakan’a konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin’e ikinci kez kayyum olarak atanan İl Valisi Mustafa Yaman’dan hediye almadığını, konunun araştırılması için özel müfettiş görevlendirildiğini söyledi. Görevden alınan HDP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, kayyum döneminde yapılan aşırı harcamalara dikkat çekmiş, görevden alınmaması durumunda konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sormayı planladığını açıklamıştı. […]

Süleyman Soylu: Hediye almadım, Mardin’e özel müfettiş görevlendirdim
  • 27 Ağustos 2019 12:06

HABER/ABORİ

Hürriyet Yazarı Ahmet Hakan’a konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin’e ikinci kez kayyum olarak atanan İl Valisi Mustafa Yaman’dan hediye almadığını, konunun araştırılması için özel müfettiş görevlendirildiğini söyledi.

Görevden alınan HDP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, kayyum döneminde yapılan aşırı harcamalara dikkat çekmiş, görevden alınmaması durumunda konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sormayı planladığını açıklamıştı. Olayın sosyal medyada gündem olmasının ardından Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, İçişleri Bakanı ile yaptığı görüşmeyi köşesinde kaleme aldı. İşte Ahmet Hakan’ın soruları ve Bakan Soylu’nun yanıtları:

“Süleyman Soylu’ya sordum: O pahalı hediyeyi aldınız mı?

AHMET HAKAN: Mardin’de bir gümüşçü, sizin adınıza bir fatura kesmiş… Mardin’deki kayyım da bu faturayı belediye bütçesinden ödemiş… Yaklaşık 40 bin liralık bir fatura… Kayyım belediyesi, size böyle pahalı bir hediye verdi mi?

SÜLEYMAN SOYLU: Ben böyle bir hediye almadım. Belediyeden aldığım hiçbir hediye falan yok… Mardin Belediyesi’nin tek bir etkinliğine katıldım, o da bir iftar davetiydi…

*AHMET HAKAN: İyi ama fatura var…

SÜLEYMAN SOYLU: Bir bakan, bir şehre gittiğinde masraflar onun adına yazılır. Sadece benim için değil bütün devlet büyükleri için geçerlidir bu kural… Ama bu masraflar öyle abartılı olmaz. Araba kiralama, konaklama türü masraflar… Biz mütevazı insanlarız. Bizim öyle abartılı masrafımız olmaz.

AHMET HAKAN: Ama Sayın Bakan, benim sözünü ettiğim fatura öyle bir fatura değil… Mardin’deki bir gümüşçünün faturası… Yaklaşık 40 bin liralık bir fatura…

SÜLEYMAN SOYLU: Benim böyle bir hediye almam asla söz konusu değil… O konunun araştırılması için denetleme talimatı verdim… Neymiş bakalım o fatura! Benim bildiğim tek bir şey var: Ben hediye falan almadım. Almam… Allah muhafaza asla böyle bir şey söz konusu değil…

AHMET HAKAN: Sizin adınıza fatura kestiren kayyım mıdır?

SÜLEYMAN SOYLU: Onun araştırılması için talimat verdim. Özellikle Mardin Belediyesi’yle ilgili… Özel bir teftiş çıkardım. Adımlarımızı ölçülü atmak zorundayız. Eksikliğimiz devleti ve milleti incitir. Görevimiz hata kabul etmez. Kimsenin ağzını sulandıramayız.

AHMET HAKAN: Bir de şu var: Bir fotoğraf dolaşıyor ortalıkta… Adınıza fatura kesen gümüşçüye gitmişsiniz… O fotoğrafı, “İşte Süleyman Soylu’nun hediye seçerken görüntüsü” diye yayanlar var. Buna ne diyeceksiniz?

SÜLEYMAN SOYLU: Bu tam bir ahlaksızlık, alçaklık… Biz orada esnaf ziyaretleri yapıyoruz… Esnaf bize tespih gösteriyor. “Bakın bizim böyle tespihlerimiz var” diye… Almışlar bu fotoğrafı, kullanıyorlar. Bu şu demek: Demek fena acıtmışız. Kaşıyıp duruyorlar. Kaşısınlar bakalım.”

BİR AÇIKLAMA DA KAYYUMDAN: SEMBOLİK HEDİYELER VERİLDİ

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu Mustafa Yaman, bakanlara binlerce liralık hediyeler verildiğine dair faturaların ve fotoğrafların ortaya çıkması ardından açıklama yaptı. Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin Twitter hesabından yayınlanan açıklamada, “Sembolik hediyeler verilmiştir” denildi.