Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SKANDAL! Diyarbakır’da işçi servislerinin polis atlatma oyunu!

VEYSİ POLAT/ABORİ Diyarbakır’da koronavirüs tedbirleri kapsamında Diyarbakır Valiliği, belediyeler, STK’lar ve ilgili birimler salgının önüne geçmek için tedbirleri en üst seviye çıkarırken, Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yürüten bazı firmaların işçilerin hayatını tehlikeye atabilecek skandal bir uygulamaya imza attığı ortaya çıktı. Kent merkezine 22 km. ötede bulunan Diyarbakır’ın “tüten bacası” Organize Sanayi Bölgesi’nde 200’den fazla fabrika […]

SKANDAL! Diyarbakır’da işçi servislerinin polis atlatma oyunu!
  • 9 Nisan 2020 17:20

VEYSİ POLAT/ABORİ

Diyarbakır’da koronavirüs tedbirleri kapsamında Diyarbakır Valiliği, belediyeler, STK’lar ve ilgili birimler salgının önüne geçmek için tedbirleri en üst seviye çıkarırken, Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yürüten bazı firmaların işçilerin hayatını tehlikeye atabilecek skandal bir uygulamaya imza attığı ortaya çıktı.

Kent merkezine 22 km. ötede bulunan Diyarbakır’ın “tüten bacası” Organize Sanayi Bölgesi’nde 200’den fazla fabrika bulunuyor. 7 bin kişinin istihdam edildiği OSB’de, özellikle de istihdamı yüksek olan fabrikalar, koronavirüs nedeniyle üretimi geçici olarak durdurdu. Ancak fabrikaların yüzde 20’lik bir kısmı ise üretime hala devam ediyor.

Diyarbakır Valiliği’nin almış olduğu karar doğrultusunda kentteki tüm toplu taşıma araçları, taksiler ve servis araçlarında düzenleme gidildi. Karara göre araçlar yarı yarıya yolcu alacak, oturma düzenekleri mesafeli olacak, maske takma zorunlu olacak.

Bu kurala özellikle işçi servisi yapan araçların uymadığı ortaya çıktı. Ergani yolu üzerindeki OSB’den kent merkezine gelirken kurulan polis kontrol noktasına varmadan minibüsteki kapasite fazlası yolcuları indiren servis araçları, TEMSAN bölgesini geçtikten sonra cezaevi istikametine varmadan, yan yolda bekliyor. Polis noktasını yaya olarak geçen işçiler de yaklaşık 200 metre yürüdükten sonra tekrar servis araçlarını biniyor.