Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Şeyh Said’e hakaret eden Özdağ’a suç duyurusu

Diyarbakır Barosu ve Şeyh Said ve Arkadaşları Derneği Başkanı Kasım Fırat, Şeyh Said’e hakarette bulunan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu. Twitter hesabından açıklama yapan Kasım Fırat, “Behr bi devê kûçik naherime. (Deniz köpeğin su içmesiyle kirlenmez) Şeyh Said Efendiye dil uzatan hakaret edenler bilsinler ki biz ceberut zalimlere ve onun […]

Şeyh Said’e hakaret eden Özdağ’a suç duyurusu
  • 16 Ağustos 2022 15:32

Diyarbakır Barosu ve Şeyh Said ve Arkadaşları Derneği Başkanı Kasım Fırat, Şeyh Said’e hakarette bulunan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Twitter hesabından açıklama yapan Kasım Fırat, “Behr bi devê kûçik naherime. (Deniz köpeğin su içmesiyle kirlenmez) Şeyh Said Efendiye dil uzatan hakaret edenler bilsinler ki biz ceberut zalimlere ve onun yardakçılarına hiç perva etmedik, boyun eğmedik. Şeyh Said Ef. Kürt halkı ve inananların onurudur, eminim ki küfürbaz faşistlere gereken cevabı vereceklerdir” dedi.

Kasım Fırat, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Kasım Fırat, dernek yöneticileri ve hukukçularla birlikte durumu istişare ettiklerini ve yarın sabah Diyarbakır Barosu ile birlikte suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Özdağ’a tepki gösteren Fırat, “Neden böyle konuştuğunu bilmiyoruz. Sinek küçüktür ama mide bulandırır. Ancak biz yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Twitter’dan yaptığı paylaşıma yorum yapan avukat Sıtkı Zilan’a verdiği cevapta, Şeyh Said’e hakaret etmişti. Bir çok Twitter kullanıcısı da Ümit Özdağ tepki göstermişti. Sosyal medyada #SeyhSaidonurumuzdur #şeyhsaidhalktır hashtagı açılmış, bir çok kullanıcı profil resmini Şeyh Said remi yaparak tavrını göstermişti.

Ümit Özdağ Twitter hesabından Suriyelilerin yaşadığı Türkiye kentlerini gösteren haritayı paylaşarak, “Bu 2 haritayı dikkatle incelerseniz Türkiye’nin Filistinleştiğini görürsünüz. Filistinliler “Bir şey olmaz” diyerek topraklarını satmışlardı. Türkiye’de benzer bir süreci yaşıyor. Zafer Partisi Türkiye’nin Filistinleşmesine direnen partidir. Zafer Türk Milleti’nin olacak” ifadelerini kullanmıştı.

Özdağ’ın bu paylaşımına avukat Sıtkı Zilan, “Yahudiler Filistin’de hak sahibiydi; Allah’ın emri ile Hz Musa İsrailoğullarının Mısır’dan aldı Filistin’e götürdü, daha önce Hz İbrahim oraya yerleşmişti. Kürtler ve Araplar da Türkiye’de hak sahibi, boşuna kendini yorma; ya sakin otur, ya da Japonya’ya git!. Fırat’ın doğuşu biz Kürtlere, batısı ise üç hisseli olsun; Türkler, Araplar ve Kürtler kardeşçe yaşasın.Geçen karar aldık; Kürtler olarak Dîyarbekir -Adana hattında 100 km eninde toprak alacağız; denize ulaşmamız gerekir. Zaten şimdiden Mersin Kürd ve Arap şehri değil mi?” yorumunda bulunmuştu. Bunun üzerine Özdağ, Zilan’ın yorumunu alıntılayarak, “Bunu söyleyen Şeyh Sait itini rahmetli dedem Binbaşı Mikail asılmak üzere Diyarbakır’a götürmüştü. Son söyleyen Öcalan’da İmralı’da otluyor” demişti.

Diyarbakır Barosu da Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunduklarını duyurdu.