DOLAR 17,9131 % 0.02
EURO 18,2474 % -0.72
GRAM ALTIN 1.022,97 % -0,84
ÇEYREK A. 1.672,56 % -0,84
BITCOIN 23.223,50 0.24
SON DAKİKA
hava 34°
Bellona Yeşil Ambalaj hacı baba
Google News

Raif Türk İlköğretim Okulu’nun temeli törenle atıldı

Son Güncelleme :

26 Kasım 2021 - 22:41

Raif Türk İlköğretim Okulu’nun temeli törenle atıldı

 VEYSİ POLAT

DİMER Grup Yönetim Kurulu Başkanı Raif Türk adına yaptırılacak olan 32 derslikli ilkokulun temeli törenle atıldı.

Merkez Bağlar İlçesi, Bağcılar Mahallesi’nde yer alan şantiye alanında düzenlenen temel atma törenine Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, iş insanı Raif Türk, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DİSİAD Başkanı Nurullah Edemen, çok sayıda iş insanı ve DİMER Grup’a bağlı DİMİN Madencilik yöneticileri ve çalışanları katıldı.

RAİF TÜRK: OKULUMUZ GELECEK NESİLLERE BİR HEDİYEDİR

Temel atma töreninde konuşan iş insanı Raif Türk, okul yaptırmanın hayırlı bir iş olduğunu ifade ederek, “Çünkü okul, hemen hemen daima daha iyi bir geleceğin inşa edildiği yerdir. Her okul gibi bizim okulumuz da gelecek nesillere bir hediyedir” dedi.

Geçmişte öğretmen olmayı istediğini ve bu nedenle 6 yıl Ergani’de Dicle İlköğretmen Okulu’nda okuduğunu anlatan Raif Türk, şöyle devam etti:

“Ama kısmet değilmiş, kaderin bizim için başka planları varmış, olmadı. Dicle yıllarımda hep düşlediğim o büyülü okul ve öğrenme ortamına, daha sonra köyde vekil öğretmen olarak çalıştığım dönemde kavuştum. Çocuk dünyasının sandığımdan çok daha büyük bir evren olduğunu o günlerde daha iyi öğrendim. Sevginin gözlerde nasıl ışıltı yarattığını, özgüveni nasıl beslediğini defalarca gördüm, yaşadım. İtiraf etmeliyim: Neredeyse yarım asır önceki o günlerin mutluluğu ve coşkusu hayatımın en ışıltılı en pembe anıları arasında, daha dün yaşanmış gibi taptazedir.

Şimdi temelini atacağımız bu binanın da gelecekte, özverili öğretmenlerle merak ve öğrenme aşkı ile dolu öğrencilerle donanmış çok iyi bir okul olmasını hayal ediyorum. Okulumuzun öğrencilerinin, kız veya erkek hepsinin hayata üretken bireyler olarak katılmasını, kendilerine, ailelerine ve ülkelerine değer katan bireyler olmasını temenni ediyorum. Onların hayatın en sihirli yanının kendini inşa etmek ve kendinden sonra gelen nesillere daha güzel bir dünya olduğunu içselleştirmiş bireyler olacaklarını umuyor, yoksulluğun ve cehaletin nadir görüldüğü huzurlu bir ülke yaratmak için çalışmalarını diliyorum. Böyle bir günü bu umutlarla sizinle birlikte büyük bir coşku ile paylaşmanın sevinci içindeyim. Herkese hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

VALİ KARALOĞLU’NDAN RAİF TÜRK’E TEŞEKKÜR

Konuşmasına iş insanı Raif Türk, DİMER Grup ve DİMİN Madencilik’e teşekkür ederek başlayan Vali Münir Karaloğlu ise şunları söyledi:

“Raif Bey ilimizin önemli iş insanlarından bir tanesi. Madencilik sektöründe önemli işler yapıyor. Dimer Grup olarak Dimin Madencilik olarak. Biz kendisi ile tanıştığımızda söz etmiştik. Daha sonra açıkçası 32 derste beklemiyorduk. Biz daha küçük bir okul olur diye tahmin ediyorduk ama şu anda hayırseverler içerisinde en büyük okullardan bir tanesinin temelini atıyoruz bugün burada. Raif Bey arsada güzelmiş yalnız, yakışmış, iyi bir yer vermiş size. Allah hayrınızı kabul etsin. İnşallah eylül ayında eğitim öğretime yetiştiriyor muyuz? Rauf bey inşallah Eylül ayında Yüksel Bey burada yapalım inşallah. Eğitim öğretim yılı başlangıç töreni ile beraber açılış töreninde burada yapalım inşallah. Raif Türk ilkokulunun bahçesinde inşallah cıvıl cıvıl yavrularımız, öğretmenlerimiz hep beraber hem okulumuzu açalım hem eğitim öğretim yılının başlangıcını yapalım.

Değerli arkadaşlar biz gençliğe çok önem veriyoruz. Gençlerimize, çocuklarımıza çok önem veriyoruz. Biliyorsunuz, ‘Uyanış Gençlik’ mottosuyla çok farklı alanlarda hem çocuklarımızın eğitimine destek olmak, kültürel, sanatsal, sportif faaliyetlerden çocuklarımıza destek olmak için Uyanış Gençlik adı altında çok önemli faaliyetlerimiz var. Bütün gayemiz, bütün isteğimiz iyi eğitilsin çocuklarımız. Düşünen insan olsunlar, edindikleri bilgiyi kendileri için, aileleri için, ülkeleri için, milletleri için değere dönüştüren gençler olsunlar ve artık çocuklarımız birilerinin istismarına uğramasın, birilerinin akıllarını birilerinin aklına kiraya vermesin istiyoruz. Özgüvenleri yüksek olsun istiyoruz çocuklarımız. Bu toprakların yetiştirdiği geçmişte yetiştirdiği çok önemli bilim insanları var. Yine bu topraklar o geleneğe dönsün ve yine bu topraklar üreten insanları üretmeye devam etsin diye bir gayretimiz var. Mesafede alıyoruz verdiğimiz emeğin karşılığını kat kat geri aldığımızı görüyoruz. Çok uzun süre olmadı. 1.5 senedir Diyarbakır’dayım ve bunun karşılığını aldığımızı görüyorum. Bundan da mutlu oluyorum.

Ben tekrar bugün temelini atmış olduğumuz Raif Türk İlkokulu’nun inşallah en kısa zamanda bitirilerek eğitim camiamıza katılmasını temenni ediyorum. Raif beye, şirketine, şirketteki yönetici arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.”

Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan yaptı. Arslan, 32 derslikli okulun eğitim camiasına önemli bir katkı olduğunu belirterek Raif Türk’e Milli Eğitim camiası adına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından 32 derslikli olan okulun temel atma töreni toplu halde butona basılarak gerçekleştirildi.