Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Plastik sektörü eridi; Kayıp yüzde 36

HABER/ABORİ Plastik sektörü, yaşadığı üretim düşüşüyle alarm veriyor. İlk çeyrekte plastik mamul üretimi değerde yüzde 40 miktarda yüzde 36 geriledi. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfının (PAGEV) sektörün nabzını tutmak için yayınladığı, “Plastik Sektörü İzleme Raporu 2019” sektör için karamsar bir tablo çizdi. Hem üretim, hem iç pazar hem de ithalatta ciddi düşüşlerin […]

Plastik sektörü eridi; Kayıp yüzde 36
  • 10 Temmuz 2019 15:36

HABER/ABORİ

Plastik sektörü, yaşadığı üretim düşüşüyle alarm veriyor. İlk çeyrekte plastik mamul üretimi değerde yüzde 40 miktarda yüzde 36 geriledi.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfının (PAGEV) sektörün nabzını tutmak için yayınladığı, “Plastik Sektörü İzleme Raporu 2019” sektör için karamsar bir tablo çizdi. Hem üretim, hem iç pazar hem de ithalatta ciddi düşüşlerin olduğunu ortaya koyan raporda, sadece ihracat pozitif görünümüyle dikkat çekti. Ancak ihracat verileri de miktardaki yüzde 10 artışa karşın ciroda sadece yüzde 2’lik bir artış gerçekleştiğini ve aynı trendin sürmesi halinde ihracatın bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 2, değer bazında ise yüzde 3 kayıpla yılı kapatacağını gösterdi. Tüm bu rakamlar plastik sektörünün artan girdilere karşın hem iç pazara hem de ihracata daha düşük rakamlarla ürün sattığını ortaya koydu.

DEĞER BAZINDA YÜZDE 40 GERİLEME

2018 yılının ilk üç aylık döneminde 3 milyon 477 bin ton ve 13 milyar 641 milyon dolar olarak gerçekleşen plastik mamul üretimi, 2019 yılının eş döneminde 2 milyon 241 bin tona ve 8 milyar 161 milyon dolara düştü. Böylece üretim 2018 yılının aynı dönemine kıyasla miktar bazında yüzde 36, değer bazında ise yüzde 40 geriledi. Plastik mamul üretiminin 2019 yılı sonunda 2018 yılına göre miktar bazında yüzde 2, değer bazında yüzde 5 gerileyerek; 8,9 milyon ton ve 32,6 milyar dolara düşeceği tahmin ediliyor.

PLASTİK KARŞITI KAMPANYALAR DA ETKİLEDİ

Rakamları değerlendiren PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “Bir yandan ekonomik zorluklarla mücadele eden sektörümüz diğer yandan topyekûn plastik karşıtı kampanyalardan olumsuz etkileniyor. 2019 yılı ilk çeyrek sektör rakamlarımız da bunu teyit eder nitelikte. Hemen hemen tüm sektörlere girdi sağlayan ve hayatımızın her alanında kendine yer bulan plastik sanayimizin rakamları tehlike sinyalleri veriyor. Avrupa Birliği plastiklerle ilgili kararlar alırken bunların ekonomiye etkisini çok iyi hesaplayarak hareket ediyor. Avrupa Birliği’nde üretimi olan ürünleri kısıtlamazken ithal edilen ürünlerde kısıtlamaya gidiyor. Bizim de ülke olarak çevre ve kalkınma ilişkisine dikkat etmemiz büyük önem taşıyor. Bir yandan çevreyi korurken diğer yandan, Avrupa’nın en büyük ikinci plastik üreticisi olan ülkemizin sanayisine zarar vermeyecek politikalar oluşturmamız şart. PAGEV olarak tüm paydaşlarımızla birlikte çevre ile uyumlu bir kalkınma modeli için çalışmaya hazırız” dedi.