Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

“Pik”i yaşayan Diyarbakır’da Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu sahaya iniyor

Diyarbakır Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu, kentte koronavirüs salgının tehlikeli bir aşamaya geçtiğine dikkat çekerek, hem kamu idarelerine hem de yurttaşlara çağrı yaptı. Diyarbakır’da sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu, kentte koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Diyarbakır’da Covid-19 salgınının artarak yayılmaya devam ettiğine dikkat çekilerek, toplum sağlığını ilgilendirecek tüm süreçlerde […]

“Pik”i yaşayan Diyarbakır’da Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu sahaya iniyor
  • 29 Eylül 2020 01:28

Diyarbakır Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu, kentte koronavirüs salgının tehlikeli bir aşamaya geçtiğine dikkat çekerek, hem kamu idarelerine hem de yurttaşlara çağrı yaptı.

Diyarbakır’da sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu, kentte koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Diyarbakır’da Covid-19 salgınının artarak yayılmaya devam ettiğine dikkat çekilerek, toplum sağlığını ilgilendirecek tüm süreçlerde bilgilendirme, uyarma ve salgınla mücadelede yeni bir planlama yapılacağı ifade edildi.

Açıklamada, “Günlük yaşamda hissettiğimiz ‘daralan çember’ neredeyse her evde hastalık ya da yakınlarımızın kaybına dönüşmüş durumdadır. Alınan önlemler, önlemlere uyumu içeren bir dolu sorun tüm bu ‘kontrol dışı’ görüntünün temel gerekçelerini oluşturmaktadır” denildi.

KAMU OTORİTESİNE UYARI

Kentte Covid-19 vakaları için ayrılan yatakların dolduğu, tedavi olanaklarının sınıra dayandığına vurgu yapılarak, tespit ve öneriler şöyle sıralandı:

“Tüm bu kısıtlılıklarla beraber havaların soğuması kapalı mekanlarda kalabalık ortamların oluşmasına neden olacak ve enfeksiyon hastalıklarının artışı için tetikleyici faktör halini alacaktır. Dikkat etmezsek zor zamanlar bizi beklemektedir. Salgının önüne geçebilmek için kamusal alanların kullanımı ve toplu etkinliklerin yapılma biçiminin yeniden düzenlenmesi. Sağlık tesislerinde ortaya çıkan eksikliklerin hızla giderilmesi, yataklı ünite için gerekli ek, taşınabilir hastane benzeri yapıların kurulumu için planlama yapılması. Covid test (PCR) olanaklarının yaygınlaştırılarak temaslıları içerecek şekilde yapılması. Barınma koşulları yetersiz olan, gelir düzeyi düşük ve beslenme olanakları kısıtlı olan insanlara gerekli desteklerin sağlanması. Covid olmuş ailelerin izolasyon sürecinde yaşayacağı temel ihtiyaçların karşılanması. Hijyen kitlerinin temin edilerek muhtarlıklar ya da başka kamu organizasyonları aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması. Toplu ulaşımla ilgili mesafe denetlemelerinin yürütülmesi, toplu özel ulaşım araçlarına gereken desteklerin sağlanması. Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet yürüten sanayicilere işçi taşıma ve işyerlerini dezenfekte etmeleri konusunda gerekli desteklerin sağlanması. Sağlık çalışanlarının maddi ve manevi olarak desteklenmesi. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek ve tükenmişlik sendromu nedeniyle çalışma koşullarının iyileştirilmesi.

KENT HALKINA ÇAĞRI

Covid-19 nedeniyle çok daha kötü günler bizleri bekliyor. İnsanlarımızın ne kadar değerli olduğunu ve canlarımızı kaybettiğimizin bilincinde olalım. Toplu kullanım alanlarında mesafeyi koruyarak ve maske takarak hijyen kurallarına uyalım, başkalarının haklarına ne kadar saygılı olduğumuzu gösterelim. Çarşıda, pazarda, parkta, otobüste, cafe-restaurant gibi yerlerde bunlara azami özen gösterelim. Çalıştığımız yerlerde başkalarının zarar görmesini engelleyecek şekilde davranalım. İzolasyon kurallarına uyalım. Covid-19 en fazla aile içinde bulaşıyor. Bunun farkında olalım. Dayanışmaya önem verelim. Kentimiz dayanışmanın en güzel örneklerini her zaman göstermiştir. Hastalık bulguları varsa ertelemeden sağlık kuruluşlarına başvuralım. Tedavi süresince evden çıkmayalım. Sağlık çalışanlarının ne kadar önemli bir iş yaptığını bilerek hareket edelim. Şiddete asla izin vermeyelim

SAHAYA İNİLECEK

Koordinasyonumuz öncülüğünde ‘Sağlık Gönüllüleri’ adıyla tüm kentte bilgilendirme faaliyetlerine başlayacak. Organize Sanayi Bölgesi’nde ve Küçük Sanayi Sitelerinde ‘Pandemi İşçi Sağlığı Kurulları’ ile çalışmaya başlayacak. Şehrin belirli noktalarında bilgilendirme, hijyen ürünü dağıtımları ile farkındalık oluşturulacak. Gelir düzeyi düşük mahallerde ihtiyaç sahiplerine hijyen ürünlerinin dağıtılması sağlanacak.”