DOLAR 15,9356 % 0.19
EURO 16,7476 % -0.09
GRAM ALTIN 930,07 % 0,18
ÇEYREK A. 1.520,67 % 0,18
BITCOIN 29.858,20 -0.84
SON DAKİKA
hava
Google News

Parası olan kendini diğerlerinden “üstün” görüyor!

Son Güncelleme :

20 Mayıs 2019 - 22:39

Parası olan kendini diğerlerinden “üstün” görüyor!

Haber Abori

Psikologlar, ekonomik durumu iyi olan kişilerin kendini diğerlerinden üstün gördüğünü ve “aşırı özgüvenli” davrandığını keşfetti. Buna göre üst sınıftan kişiler, bilmediği konularda konuşurken bile yetkin görünebiliyor. İşçi sınıfına mensup bireyler tevazu ve güvenilirliği esas alırken, üst sınıfların düşüncelerini güvenle ifade edebilmesi, iş görüşmelerinde daha başarılı olmasını sağlıyor.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Virginia Üniversitesi’nden öğretim üyesi ve araştırmanın başyazarı Peter Belmi, şunları söyledi:

“Avantajlar avantajları beraberinde getiriyor. Sosyal sınıfların, bireylerin sergilediği tutumu şekillendirerek, sınıf hiyerarşisinin bir nesilden diğerine aktarılmasını sağladığını düşünüyoruz.”

Journal of Personality and Social Psychology adlı bilimsel yayında yer verilen araştırmaya göre, bu aşırı özgüven, üst sınıfta doğan kişilerin orada kalmasını sağlıyor.

Araştırmacılara göre, bu özgüven orta sınıf ve işçi sınıfı arasındaki değer farklılıklarından kaynaklanıyor. Dr. Belmi, “Orta sınıfa mensup bireyler, düşündüklerini, hissettiklerini güvenle ifade etmeyi öğrenir. Buna karşılık, işçi sınıfındaki kişilere tevazu, güvenilirlik ve hiyerarşideki yerini bilmesi öğretilir” dedi.

Araştırmacılar, sosyal sınıf ve özgüven arasındaki ilişkiye dair çeşitli çalışmalar yürüttü. En büyük çalışma, Meksika’da kredi arayan 150 binden fazla küçük işletme sahibiyle yapıldı.

Kredi başvurusunda bulunanların sosyal sınıfını saptamak için kişilerin gelirine, eğitim düzeyine ve toplumdaki konumlarına bakıldı. Deneyde bu kişilerden bilişsel bir testi tamamlaması ve sonra, 1 ila 100 arasında kaç puan aldıklarını tahmin etmesi istendi.

Psikologlar puanları başvuru sahiplerinin tahminleriyle karşılaştırdığında, üst sınıftan bireylerin puanlarına dair abartılı tahminler yaptığını gördü.

Ekonomik durumu iyi olan kişilerin, bu gibi başvurularda seçilme ihtimalinin arttığını söyleyen Belmi konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Özgüvenli olmayı yetenekli olmakla karıştırdığımız sürece eşitsizlik de devam edecektir.”