Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ölüm orucundaki sanatçı Helin Bölek yaşamını yitirdi

Grup Yorum solistlerinden Helin Bölek, 288 gündür sürdürdüğü ölüm orucu eyleminde hayatını kaybetti. 2016 yılında tutuklanan Bölek, iki yıl hapiste kaldıktan sonra tahliye edilmiş, tutukluyken başlattığı süresiz, dönüşümsüz açlık grevini ölüm orucuna dönüştürmüştü. Bölek’in ölüm haberi Grup Yorum’un sosyal medya hesaplarından duyuruldu. Helin Bölek, 2016 Kasım ayında İstanbul’da, İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen bir polis operasyonu […]

Ölüm orucundaki sanatçı Helin Bölek yaşamını yitirdi
  • 3 Nisan 2020 16:24

Grup Yorum solistlerinden Helin Bölek, 288 gündür sürdürdüğü ölüm orucu eyleminde hayatını kaybetti.

2016 yılında tutuklanan Bölek, iki yıl hapiste kaldıktan sonra tahliye edilmiş, tutukluyken başlattığı süresiz, dönüşümsüz açlık grevini ölüm orucuna dönüştürmüştü.

Bölek’in ölüm haberi Grup Yorum’un sosyal medya hesaplarından duyuruldu.

Helin Bölek, 2016 Kasım ayında İstanbul’da, İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen bir polis operasyonu sırasında grubun yedi üyesiyle birlikte “polise mukavemet, hakaret ve terör örgütü üyesi olma” suçlamalarıyla önce gözaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı.

Tutuklanan müzisyenlerden Helin Bölek’in yanı sıra Bahar Kurt, Barış Yüksel, İbrahim Gökçek ve Ali Aracı cezaevinden yaptıkları bir açıklama ile yaşadıkları baskılar, uygulanan konser yasakları, kültür merkezlerine yapılan baskınların son bulması için 17 Mayıs 2019 tarihinde ‘süresiz ve dönüşümsüz’ açlık grevine başladıklarını duyurdular.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, tahliye olduktan sonra Helin Bölek’i evinde ziyaret etmişti.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 20 Kasım 2019 tarihinde görülen duruşmada, “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla yargılanan grup iki üyesi, Bahar Kurt ve Helin Bölek tahliye edilmişti. İki müzisyen, süresiz açlık grevi eylemlerini tahliyeden sonra da sürdürmeye devam ettiler.

Grubun bir diğer üyesi olan İbrahim Gökçek, açlık grevinin 199. gününde, ölüm orucuna başlamış, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle cezaevinde kalamayacağı raporuyla 24 Şubat tarihinde tahliye olmuştu.

Grubun cezaevindeki iki üyesi Barış Yüksel ve Ali Aracı da süresiz açlık grevi eylemlerini sürdürüyorlar.

Ölüm orucundaki Helin Bölek 288, İbrahim Gökçek de 290’ıncı günündeydi.