Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Nissan’dan şok karar! Barselona’daki fabrika kapatıldı

Merkezi Japonya’da bulunan otomotiv şirketi Nissan, İspanya’nın Barselona kentinde faaliyet gösteren fabrikasını kapatma kararı aldı. İspanya Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “3 bin kişinin çalıştığı, 20 bin kişiye dolaylı istihdam sağlayan Barselona’daki fabrika stratejiktir. Çünkü Barselona ve İspanya’dan ayrılmak demek, 500 milyondan fazla nüfusu olan bir pazara sahip Avrupa Birliği’ni terk etmek […]

Nissan’dan şok karar! Barselona’daki fabrika kapatıldı
  • 28 Mayıs 2020 16:02

Merkezi Japonya’da bulunan otomotiv şirketi Nissan, İspanya’nın Barselona kentinde faaliyet gösteren fabrikasını kapatma kararı aldı.

İspanya Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “3 bin kişinin çalıştığı, 20 bin kişiye dolaylı istihdam sağlayan Barselona’daki fabrika stratejiktir. Çünkü Barselona ve İspanya’dan ayrılmak demek, 500 milyondan fazla nüfusu olan bir pazara sahip Avrupa Birliği’ni terk etmek demektir. Yatırım yapmak, 1 milyar avroyu aşabilecek kapatma maliyetinden daha karlı olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlığın, fabrikayı kapatma kararından üzüntü duyduklarını ilettiği Nissan Motor Company Limited’e, “alternatif aramak için bir çalışma grubu kurulmasını” önerdiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Nissan’ın kararının resmi olarak alınmasının ardından fabrikanın kapatılmasıyla ilgili süre ve şartların belirlenmesi için müzakerelerin başlayacağı duyuruldu.

Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, hükümet olarak fabrikasını kapatmaması için Nissan’a her türlü destek ve yardımı teklif ettiklerini kaydetti. Laya, “Nissan, Avrupa hükümetlerinin sunduklarına bakmaksızın Asya’daki faaliyetlerine yeniden odaklamayı planlıyor” dedi.

Diğer yandan Nissan’ın kararının ardından 3 bin fabrika çalışanlanın hemen eylem başlatarak, Serbest Bölge girişini trafiğe kapattığı öğrenildi.