DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Naci Görür “Deprem Çalıştayı” için Diyarbakır’da

Son Güncelleme :

22 Eylül 2023 - 0:20

Naci Görür “Deprem Çalıştayı” için Diyarbakır’da

Kahramanmaraş merkezli depremin etkilediği kentlerden birisi de Diyarbakır. Kentin merkez Yenişehir ve Bağlar ilçelerinde 6 bina yıkılırken, 411 yurttaş hayatını kaybetti. Çevre Şehircilik ve İklim Başkanlığı İl Müdürlüğü, yaptığı tespitlerde kent genelinde 28 bin yapının az, orta ve ağır hasar olduğunu açıkladı.

Kentte barınma sorunu devam ederken Bağlar İlçesi sınırlarındaki Oğlaklı Mahallesi’nde evi yıkılanlar için TOKİ tarafından yeni yapılar inşa edilmeye başlandı. 1. Etap’ta yapılan bin 300 konutun 4 ay sonra evleri yıkılan depremzedelere teslim edileceği belirtiliyor.

Diyarbakır’ın depremden kaynaklı yaralarını sarmaya devam ederken, Jeoloji Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, yarın kentte Mövenpick Hotel’de saat 13:30’da deprem çalıştayı düzenliyor. 22 Eylül’de Diyarbakır’da yapılacak “Depreme Dirençli Kentler Diyarbakır Çalıştayı”na jeoloji uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Başkanı, şehir plancısı Prof. Dr. Hüseyin Tarık Şengül, Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Bahar Yetiş, Diyarbakır Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden jeoloji mühendisi Mehmet Çelik katılacak.