Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

MHP’li vekilden “Dersim” için skandal sözler: Sonu dedelerinden…

Haber Abori Tunceli Belediyesi binasına ‘Dersim’ tabelası asılması kararı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tartışma yarattı. MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, “Bazı çevrelere şirin gözükmek için geçmişi karıştırmaya çalışanların sonu geçmişte dedelerinin başına gelenden çok farklı olmayacaktır” sözleri, Meclis’te tansiyonu yükseltti. TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Adan, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem […]

MHP’li vekilden “Dersim” için skandal sözler: Sonu dedelerinden…
  • 27 Mayıs 2019 23:34

Haber Abori

Tunceli Belediyesi binasına ‘Dersim’ tabelası asılması kararı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tartışma yarattı. MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, “Bazı çevrelere şirin gözükmek için geçmişi karıştırmaya çalışanların sonu geçmişte dedelerinin başına gelenden çok farklı olmayacaktır” sözleri, Meclis’te tansiyonu yükseltti.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Adan, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi. MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Tunceli Belediye Meclisinin belediye tabelalarında “Tunceli” yerine “Dersim” ibaresinin yazılması kararına ilişkin yaptığı gündem dışı konuşmada, “Popülizme yenik düşerek, bazı çevrelere şirin gözükmek için geçmişi karıştırmaya çalışanların sonu geçmişte dedelerinin başına gelenden çok farklı olmayacaktır. Kendi hayal aleminde Türk Devletine başkaldırdığını düşünenlere er ya da geç devletin tunç eli tanıtılacaktır” ifadesini kullandı.

Yerinden söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP’li Taytak’ın amacının doğrudan CHP’ye sataşmak ve provoke etmek olduğunu savundu. Özel, “Terör örgütünün ismini anan birisi şunu bilmelidir; terörle mücadelenin altın kuralı terör örgütlerinin ismini ağza almamaktır. Sözde terör örgütü, sözde temsilcisi deriz ki onlarda olmayan bir gücü onlara vermiş olmayız. Bulunduğunuz siyasi partinin ana siyaset ekseni milliyetçilikken bir terör örgütünü ülkenin en büyük metropolünün seçim sonucunu belirleyebilecek güçte gösterirseniz o da sizin siyasetiniz. Gerçekten şaşırılacak bir şey.” diye konuştu.

Özgür Özel, Tunceli’de geçmişte yaşananlara ilişkin araştırma önergeleri verdiklerini ve bunların iktidar partisi oyları ile reddedildiğini söyledi.

Özel, “Bugün, kendi seçim beyannamesinde emeklilikte yaşa takılanlar olup ona hayır oyu verenleri, af olup da unutanları, dün hakaret ettiklerine bugün rahatlıkla ittifak ettiklerini, T.C ve andımızda karşı kutuplarda olup da ittifakında sorun olmayanları gördükçe, bizi tutarlı siyasete davet edenlerden ibret almaktan başka bir şey bize kalmıyor” dedi.