DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

Metina Derneği’nin yeni başkanı göreve ‘barışla’ başladı

Son Güncelleme :

16 Ağustos 2022 - 15:12

Metina Derneği’nin yeni başkanı göreve ‘barışla’ başladı

Metina Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Derneği (METİNADER), Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde Yetiştiren ve Karatay aileleri arasındaki husumeti, barışla sonuçlandırdı.

Geçtiğimiz günlerde başkanını değiştiren Metina Derneği, yeni Başkan Mehmet Özçelik yönetiminde iki aile fertlerini Metina Derneği’nde bir araya getirdi. Barış törenine kanaat önderleri Metina Derneği Başkan Yardımcısı ve Tilver Köyü muhtarı Hikmet Kaya, Metina Derneği Kurucu Başkanı Esat Güngörür, Metina Derneği Barış Komisyonu Başkanı Yusuf Durmaz, eski Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Eşref Güler, Çarıklı eski Belediye Başkanı Servet Güngörür ile her iki ailenin mensupları katıldı.

Derneğin yeni başkanı Özçelik, yaptığı açıklamada; “Bu barışı yaparken her iki aile de olumlu yaklaştı. Husumetin başlamasına neden olan Karatay ailesi, husumetin başladığı günden son güne kadar saygılı bir şekilde iş yerlerini ve çalışmalarını durdurdular. Buna karşılık Metina Aşireti ileri gelenleri derneğimizde toplanarak konu üzerinde istişare ettiler. Derneğimiz başta olmak üzere aşiret büyüklerimiz ile birlikte sonucu uzlaşmayla bağlayacağımıza karar verdik. Bu karardan sonra derneğimizin değerli üyeleriyle, başkan yardımcılarıyla, barış komisyonumuzla birlikte Metinalı ileri gelenleri Çınar Ortaören Köyü’nde bulunan Yetiştiren ailesine uğrayarak derneğimizin kararını ileterek bu konuda onları da ikna ettik. Onlar da ikna yoluyla bizi ve büyüklerimizi kırmadan olumlu cevap vermesi sonucu bu barış sağlandı. Bu barışta emeği geçenlere teşekkür eder, herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

“BARIŞIN OLDUĞU YERDE HUZUR VAR”

Her iki aileye teşekkür ederek birlik ve beraberlik mesajı veren derneğin başkan yardımcısı ve Tilver Köyü Muhtarı Hikmet Kaya da sağlanan barışla ilgili şunları kaydetti: “Her iki aileyi bir araya getirmek için bu kadar büyük gayret sarf ettiği için derneğimizin önde gelenlerine, bu süreçte alın teri döken herkesten Allah bin kere razı olsun. Barışın olduğu yerde huzur var. Bölgemizde huzurumuzun bozulmaması için herkesin çevresindeki sorunların çözümü için üzerine düşeni yaparak barışa katkıda bulunması gerekir.”