Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Lübnan Sağlık Bakanı: Kimyasal vardı, Beyrutlular kenti terk etsin

Dünya, Beyrut Limanı’ında yaşanan patlamanın şokunu yaşarken, Lübnan Sağlık Bakanı, 2 milyon 200 bin nüfuslu başkent Beyrut sakinlerine şehri terk edebilenlerin terk etmesi gerektiğini açıkladı ve “Patlamanın kimyasal kalıntıları ölümcül sonuçlara yol açabilir” dedi. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ise, patlamaya neden olan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Beyrut limanındaki bir depoda güvenlik önlemleri olmadan […]

Lübnan Sağlık Bakanı: Kimyasal vardı, Beyrutlular kenti terk etsin
  • 5 Ağustos 2020 01:09

Dünya, Beyrut Limanı’ında yaşanan patlamanın şokunu yaşarken, Lübnan Sağlık Bakanı, 2 milyon 200 bin nüfuslu başkent Beyrut sakinlerine şehri terk edebilenlerin terk etmesi gerektiğini açıkladı ve “Patlamanın kimyasal kalıntıları ölümcül sonuçlara yol açabilir” dedi. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ise, patlamaya neden olan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Beyrut limanındaki bir depoda güvenlik önlemleri olmadan altı yıl depolandığını ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Ayrıca sorumluların “en ağır cezalarla” yüzleşeceğine söz verdi.

Bu arada patlamanın bilançosu ağırlaşıyor. Şu ana dek 100 kişinin öldüğü 3 bin 250 kişinin de yaralandığı açıklandı. Ölenler arasında Hristiyan Ketaib Partisi Genel Sekreteri Nizar Necaryan’ın da oluğu öğrenildi.

Patlama nedeniyle başkentteki Uluslararası Refik el-Hariri Havalimanı, hükümet binası ve Muhammed el-Emin Camisi’nin yanı sıra çevre binalar, araçlar ve caddelerde büyük hasar oluştu. Kıbrıs’tan da duyulan patlama ile ilgili açıklama yapan Beyrut Valisi Mervan Abbud, Beyrut’un felaket bölgesi haline geldiğini belirtti ve patlamayı Hiroşima ve Nagazaki’ye benzetti.