Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Liceli Recep Hantaş cinayeti güvenlik kamerasında… 4 polisten çapraz ateş…

HABER/ABORİ Diyarbakır’da 14 Nisan 2019 tarihinde öldürülen Recep Hantaş olayının güvenlik kamerası kayıtları ortaya çıktı. Görüntülerde 1999 Diyarbakır Lice doğumlu olan Hantaş’ın koştuğu, 4 polisin de kendisini çapraz ateşe aldığı görülüyor. Olayla ilgili bir polis memuru tutuklanmıştı. Kamera kontrolü Emniyet Müdürlüğü’nde olan mobese kamerasına yansıyan ilk görüntüde, Recep Hantaş’ın öldürülmeden bir kaç dakika önce arkadaşı […]

Liceli Recep Hantaş cinayeti güvenlik kamerasında… 4 polisten çapraz ateş…
  • 12 Haziran 2019 00:31

HABER/ABORİ

Diyarbakır’da 14 Nisan 2019 tarihinde öldürülen Recep Hantaş olayının güvenlik kamerası kayıtları ortaya çıktı. Görüntülerde 1999 Diyarbakır Lice doğumlu olan Hantaş’ın koştuğu, 4 polisin de kendisini çapraz ateşe aldığı görülüyor. Olayla ilgili bir polis memuru tutuklanmıştı.

Kamera kontrolü Emniyet Müdürlüğü’nde olan mobese kamerasına yansıyan ilk görüntüde, Recep Hantaş’ın öldürülmeden bir kaç dakika önce arkadaşı R.Y.’yle birlikte Diyarbakır merkez Yenişehir Sümerpark’ta bir bankta oturması kamera kadrajına giriyor. Recep Hantaş’ın boyunluk olduğu tahmin edilen giysiyle yüzünün burun altını kapattığı, üstünü ise açıkta bıraktığı görülüyor.

Hantaş ve arkadaşı R.Y’nin parkta gezindiği sırada polisler parkı çembere alıyor. Emniyet tarafından kontrol edilen kamera, polislerin olay yerine gelmesiyle zoom halindeki dar açıdan çıkarak daha geniş bir kadrajda görüntü almaya başlıyor. İki zırhlı araçla olay yerine gelen polislerden bazılarının elinde uzun namlulu silah var. Ellerindeki silahları atışa hazır hale getirerek, Hantaş ve arkadaşının ilk önce oturduğu banka yöneldiği görülen polisler, banka varmadan Hantaş ve R.Y.’nin bulunduğu noktadan gelen sese kulak kabartmaları ile Hantaş’ın bir polis tarafından kovalamasıyla polislerin arasına düşmesi bir oluyor. Recep Hantaş bir polisin kovalamasıyla bir yapının köşesinden 4 polisin bulunduğu alana varmadan, resmi kıyafetli ve elinde uzun namlulu silah olan polis, ilk ateşini Hantaş’a doğru gerçekleştiriyor. Mevcut kameranın görüntüsüne yansıyan ilk ateşten sonra Hantaş, park içerisinde bulunan bir yapının köşesinden 4 polisin bulunduğu alana koşarak geliyor, ardından onu kovalayan polis de görünüyor. Daha köşeden görünmeden yoğun ateş altında kalan Hantaş, polisler tarafından çarpraz ateşe alınıyor.

Hantaş, yoğun ateş altında kafes teliyle etrafı kapatılan spor sahası ile Sümerpark yerleşkesine ait bir bina arasından polislerin gelmesiyle ana caddeye yönelirken, karşıdan gelen polis K.B.’nin uzun namlulu silahla yaptığı ateşe maruz kalıyor. K.B.’nin ilk ateşiyle yönünü değiştiren Hantaş, telle çevrilmiş spor sahasının enine paralel bir şekilde ilerlerken K.B.’nin ateşinden sonra üçüncü adımda yere düşüyor. Diğer polisler ateşi kesip Hantaş’ın başında toplanıyor. Daha sonra R.Y., bir polis eşliğinde Hantaş’ın vurulduğu yere getiriliyor. Olay yeri inceleme ekibinin geldiği görülen görüntülerde, polis ekipleri, boş kovan ve mermi çekirdeklerini aramaya başlıyor.

Ortaya çıkan görüntülerde, polis memuru K.B’nin atış yaparken ki pozisyonu ve onun ateşinden sonra Hantaş’ın birkaç adım attıktan sonra düşmesi, otopsi raporunda da görülüyor. K.B., “bilinçli taksirle ölüme neden olma” suçundan dolayı tutuklanmıştı.