Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Liceli kadınlar ekonomiye katkı sunuyor

Yıllardır ekonomik sıkıntılarla boğuşan Diyarbakır’ın Lice ilçesinde ekonomiye kadın eli değdi. 5 kadın kooperatif kurarak üretime başladı. Ortadoğu News’in haberine göre, Lice’de geçen yıl kurulan Lice Kadın Kooperatifi daha gün geçtikçe daha fazla üretiyor. 5 kadın tarafından kurulan kooperatif bir yılını doldurmadan ilçeye hareket getirdi, üye sayısı 35’e yükseldi. Kadınlar işe gıda üretimiyle başladı. Bugünlerde […]

Liceli kadınlar ekonomiye katkı sunuyor
  • 6 Haziran 2020 05:18

Yıllardır ekonomik sıkıntılarla boğuşan Diyarbakır’ın Lice ilçesinde ekonomiye kadın eli değdi. 5 kadın kooperatif kurarak üretime başladı.

Ortadoğu News’in haberine göre, Lice’de geçen yıl kurulan Lice Kadın Kooperatifi daha gün geçtikçe daha fazla üretiyor. 5 kadın tarafından kurulan kooperatif bir yılını doldurmadan ilçeye hareket getirdi, üye sayısı 35’e yükseldi. Kadınlar işe gıda üretimiyle başladı. Bugünlerde ise hasta önlükleri üretiyorlar.

Lice’deki bir binanın altında açılan tekstil atölyesinde Corona Salgını ile mücadelede kullanılan hasta önlükleri dikiyor. Bazı kadınlar dikiş makinalarının başında önlükleri dikerken, bazıları son kontrolleri yapıyor. Önlükler son kontroller yapıldıktan sonra paketlenip siparişi verenlere gönderiliyor.

Aile ekonomilerine katkı sağlamaya başlayan kadınlar memnun. Ortadoğu news’e konuşan kooperatif üyelerinden Gülistan Erdal, kadınların kalkınması gerektiğini belirterek, “Kendimizi geliştirmek istiyoruz. Bizim ihtiyacımız var, erkeklere el açmaktansa, elimizi kendi cebimize atmayı istiyoruz. Evde işlerimizi yapıyoruz, çocuklarımıza bakıyoruz. Burada da işimizi yapıyoruz, gecemizi, günümüze katıyoruz. Niye? Biraz ilerleyelim, gelişelim diye. Kadınlar dışarı çıksın, ihtiyacımız var, herkesin desteğine ihtiyacımız var. Makinalarımız eksik, boşta olan çok sayıda kadın arkadaşımız var, evde oturacaklarına, başka yere gideceklerini buraya gelsinler. Kimsenin başka yere gitmesini istemiyoruz. Kadınlar olarak el ele verelim kalkınalım” dedi.

Fotoğraf: Ortadoğu News

Önlükleri paketleme bölümünde çalışan Güzel Kırhan ise, kadınların kendi ayakları üzerinde durmaya çalıştıklarını söyledi. Kırhan daha fazla kadının çalışmak istediğini vurgulayarak, “Bu kooperatif kadınlar için çok iyi oldu. Şimdi burada ona yakın kadın arkadaş çalışıyor daha da ilerleyecek. Lice’de ekonomik biliyorsunuz büyük sıkıntı içinde. Biz hem evde çalışıyoruz hem de gelip burada çalışıyoruz. Kendi ayaklarımızın üstünde durmak istiyoruz. Birkaç kadın arkadaşı daha çalıştırmak istiyoruz. Onlar da kendi ayakları üzerinde dursun ve onlar da başkalarını çalıştırsın. Şimdiki hedefimiz ve talebimiz budur” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Ortadoğu News.

Lice Kadın Kooperatifinin diğer üretim alanı ise süt ürünleri. İlçenin başka bir mahallesinde kurulan imalathanede, yağ, peynir, yoğurt üretiliyor. Kadınlar köylerden topladıkları sütleri burada süt ürünlerine dönüştürüyor.

Kadınların ürettiği ürünlere Diyarbakır’a kadar alıcı çıkıyor. Kooperatif Başkanı Bedriye Dolak, aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yola çıktıklarını söyledi. Dolak, “Kadınlarımızın yapabileceğine İnandık. Bir uğraş yoktu, sürekli evdeydik. Biraz da ekonomik sıkıntılardan dolayı. Kooperatif bünyesinde çalışan bütün kadınlarımız ev emektarı. O yüzden öyle bir karar aldık 5 arkadaşla birlikte toplandık kooperatifimizin kurduk. İlk etapta kurutma ile başladık. Turşu, kavurma, reçel gibi ürünlerle devam ettik. Daha sonradan tekstile yöneldik, atölyemizi açtık. Bez çanta ile başladık, direkt giyme yoğunlaştık. Şu anda atölyede tek giyimlik önlüklerimiz bulunmaktadır. Sipariş üzeri çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Satılan ürünlerden elde edilen gelirlerin bir bölümü kooperatife kalırken, geriye kalanı üyelere dağıtılıyor.