DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

Koronavirüsü tanıma rehberi

Son Güncelleme :

18 Mart 2020 - 1:46

Koronavirüsü tanıma rehberi

HABER/ABORİ

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyada küresel salgın haline dönüşen koronavirüsü belirtileri ve koronavirüsü aşısıyla ilgili son gelişmeler gündemin ilk sırasında. Peki, koronavirüsü ilk belirtileri neler? Koronavirüsü testi nasıl yapılır? İşte, virüs belirtileri ve virüsle ilgili merak edilenler

KORONAVİRÜSÜ NEDİR?

Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir. Solunum ya da temas yöntemiyle enfekte olan virüs, gösterdiği belirtiler ile 2 hafta içerisinde anlaşılabilmektedir. Topluluk içerisinde ağzını kapatmadan hapşıran kişilerin bulunduğu ortama kolayca yayabileceği virüs, eller aracılığıyla da kolayca aktarılabilmektedir. Korona virüsünde henüz bilinen ve görülen belirtiler genel hatları ile şu şekildedir;

– Hafif veya şiddetli öksürük

– Yüksek ateş

– Nefes darlığı

– Zatürre

– Böbrek yetmezliği

TEŞHİS NASIL KONULUR?

Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) adı verilen bir test ile teşhis konulur. Bu test sayesinde virüsün genetik parmak izi belirlenir. Koronovirüsü, birkaç farklı virüsün birleşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Kolay yolla bulaşan bir hastalık değildir. Hastalığın bulaşması için birkaç virüse aynı anda maruz kalmak gerekmektedir. Belirtileri gösteren biri hastaneye gittiğinde burun ve boğaz örnekleri alınıyor. Örnek virüsün canlı kalmasını sağlayan bir yaşam ortamına yani “besi” ortamına alınıp labarotuvara gönderiliyor.