DOLAR 18,5837 % -0.27
EURO 18,4185 % 0.25
GRAM ALTIN 1.023,57 % -0,17
ÇEYREK A. 1.673,54 % -0,17
BITCOIN 376.888 0.059
SON DAKİKA
hava 33°
onur ocakbaşı Festival Bellona Yeşil Ambalaj
Google News

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’den kayyum tepkisi: Seçme ve seçilme hakkı yok sayıldı

Son Güncelleme :

20 Ağustos 2019 - 12:30

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’den kayyum tepkisi: Seçme ve seçilme hakkı yok sayıldı

HABER/ABORİ

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Eemekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) resmi internet sitelerinden yayınladıkları açıklamalarla kayyum atamalarını kınadı.

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye eşgenel başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına ilişkin açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Halkın seçme ve seçilme hakkı bir kez daha yok sayıldı, bir kez daha seçimle gelen seçimle gitmedi” dedi.

KESK tarafından yapılan yazılı açıklamada, siyasi iktidar ‘Tek Adam Rejimi’ olarak tanımlanırken, demokrasinin temel kurum ve ilkelerinin bir bir ortadan kaldırıldığı, demokratik değerlere yönelik adeta bir inançsızlaştırma operasyonu yürütülmeye başlandığı ifade edildi.

TTB tarafından yapılan yazılı açıklamada da Diyarbakır, Van ve Mardin belediye eşgenel başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına , “Milyonlarca insanın oylarını – kararlarını yok sayan Kayyum ataması demokrasiyi öldürür” ifadeleriyle tepki gösterdi. Açıklamada, “Seçime saygı yoksa demokrasi de yok demektir. Ülkeyi yönetenleri demokratik olmayan bu uygulamadan vazgeçmeye ve halk iradesine saygı göstermeye çağırıyoruz” denildi.