Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kansere yenik düşen Diyarbakır sevdalısı iş adamının yaşam hikayesi

HABER/VEYSİ POLAT Akciğer kanserine yenik düşen Diyarbakırlı iş adamı Hikmet Baran, sadece Diyarbakır’da değil hümanist yapısı ve sosyal projelerdeki duyarlılığı nedeniyle Türkiye’nin pek çok yerinde tanınıyordu. 1960 yılında Diyarbakır’da doğan Hikmet Baran, 1982 yılında Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Yükseköğrenimini sürdürürken 1979 yılında Mali Müşavirliğe başladı. 1982’de Diyarbakır Mali Müşavirler […]

Kansere yenik düşen Diyarbakır sevdalısı iş adamının yaşam hikayesi
  • 12 Aralık 2019 16:47

HABER/VEYSİ POLAT

Akciğer kanserine yenik düşen Diyarbakırlı iş adamı Hikmet Baran, sadece Diyarbakır’da değil hümanist yapısı ve sosyal projelerdeki duyarlılığı nedeniyle Türkiye’nin pek çok yerinde tanınıyordu.

1982’de Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olan Hikmet Baran, 1979’da Mali Müşavirliğe başladı. Baran, DSMMMO kurucu başkanı Mehmet Vural ve mevcut başkan Mustafa Vural ile birlikte mesleğin sorunlarını anlatan panele konuk olmuştu son olarak.

1960 yılında Diyarbakır’da doğan Hikmet Baran, 1982 yılında Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Yükseköğrenimini sürdürürken 1979 yılında Mali Müşavirliğe başladı. 1982’de Diyarbakır Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneğini kurdu ve 6 yıl bu derneğin başkanlığını yaptı. 1984 yılında merkezi Eskişehir’de bulunan Türkiye Mali Müşavir ve Muhasebeci Dernekleri Federasyonu’nun (TÜM-FED) Yönetim Kurulu üyeliğini yaptı. Bu federasyonun lağvedilmesinin ardından merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Birliği’nin kurucu üyeliğini ve Genel Başkan yardımcılığını yaptı.

DSMMMO Başkanı Mustafa Vural, mesleğe katkılarından dolayı Hikmet Baran’a plaket vermişti.

Hikmet Baran, 1987-1988 döneminde Diyarbakırspor kulübünde yönetim kurulu üyeliği yaptı. 1989 yılında ise Belediye Meclis Üyeliğine seçildi. 1993-1995 yıllarında GÜNSİAD (Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği) Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinde bulundu. Derneğin birçok etkinlik ve projesinde katkılar sundu. 60 ortaklı GÜNSİAD AŞ’nin Y.K. Başkanlığını yaptı.

Hikmet Baran, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Denetim Kurulu üyeliğini yapıyordu.

1997 yılından bu yana Kardelen Otomotiv ünvanlı şirketi ile Toyota Diyarbakır Bayiliğini 2013 yılından bu yana da beraberinde Honda bayiliğini yapıyordu. 2008-2010 tarihlerinde OYDER (Türkiye Otomobil Yetkili Satıcıları Birliği) Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2014 yılında DOP Diyarbakır Oto Pazarını da işyerlerine ilave etti. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Denetim Kurulu üyeliği görevini de yürüten Baran, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Bir çok sosyal projede yer alan ve yardımsever kimliği ile bilinen iş adamı Hikmet Baran, binbir zorlukla yaşam mücadelesi veren Kadın Semt Pazarı esnafını da ziyaret etmişti.

Savaş açtığı kansere yenik düşen Hikmet Baran, kemoterapi sonrası twitter hesabından şu paylaşımı yapmıştı: Kemo alçağına inat yeni siyah saçlarım görünmeye başladı! Bana hastalığımın her sürecinde duaları ve pozitif mesajlarıyla enerji gönderen tüm dostlarıma teşekkürler. İyi ki varsınız! 🌺 @kansersavascilari