İŞTE SON HALİ… « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

İŞTE SON HALİ…

Bu haber 13 Mayıs 2021 - 15:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

VEYSİ POLAT

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından havalimanı kavşağına konulan ve kamuoyunda büyük tepkilere neden olan karpuz ve kadayıf figürlü heykeller kaldırıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından heykeller dahil olmak üzere peyzaj çalışmasında 4 milyon 412 bin TL ihale bedeliyle yapılan düzenleme, kamuoyunda büyük tepkilere neden olmuştu. Özellikle karpuz içindeki çocuk ve kadayıf tepsisi tutan usta heykelleri sosyal medyada alay konusu olmuştu. Bu tepkiler üzerine Büyükşehir Belediyesi, revize edilmesi için heykelleri bu sabah bulundukları yerden kaldırttı.

VALİ, “BEBEKLERİ AYIRMAYIN” DEMİŞTİ

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, gazetecilerin sorusu üzerine “Ne güzel karpuz tartışılıyor arkadaşlar, bırakın Diyarbakır’da karpuz tartışılsın. Bırakın Diyarbakır’da güzellikler tartışılsın. Diyarbakır’da arzumuz, isteğimiz budur, akşamki tartışmanın Diyarbakır’a zararı yok, faydası var. Eğer gerçek fotoğraflarla beraber karşılaştırırsanız gerçeğe çok uygun olduğunu da görürsünüz. Bebeğin Diyarbakırlısı, Vanlısı, Rizelisi olmaz. Dünyanın bütün bebekleri mahsundur ve birbirlerine benzerler. Ne olur bebekleri de ayırmayın. Yaşı büyük değil, iki tane dişi var, nasıl yaşı büyük olacak?” açıklamasını yapmıştı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ REVİZE SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise tepkilerin devam etmesi üzerine şu açıklamayı yapmıştı:

“Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarının gündeme taşıdığı, havalimanı kavşağı peyzaj düzenlemeleri kapsamında alana yerleştirilen maketlerle ilgili kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.
Havalimanı Yonca Kavşağı’na yeni düzenlemeler kapsamında yerleştirilen maketlerle ilgili estetik eleştiriler yapılmıştır. Bu eleştiriler saygıyla karşılanmakta ve değerlendirilmektedir. 170 dönümlük alan içinde, fotoğraf detayı olmak üzere yerleştirilen maketler, çalışmalar tamamlandığında, manzaranın küçük bir parçası olacaktır.
Çalışmaların tamamlanması ile birlikte nihai değerlendirme yapılacak, gerekmesi durumunda üzerlerinde tasarrufta bulunulacaktır.
Birtakım çevreler, estetik eleştirileri dayanak tutarak, kamuoyunu yanıltıcı, kurumumuz hakkında istifham oluşturacak iddialarda bulunmaktadırlar. 170 dönümlük alanda çevre düzenlemesi, ağaç dikimi, çim serimi, çalı ekimi, su depoları, drenaj sistemi için yapılan ihalenin tutarını, maketler için yapılan harcama şeklinde göstermektedirler.
Diyarbakır Uluslararası Havalimanı Yonca Kavşağı düzenleme ihalesi, 12 Kasım 2020’de ‘Havaalanı Yonca Kavşağı Peyzaj Düzenleme Yapım İşi’ adıyla, canlı yayında gerçekleştirilmiştir. 15 firma ihaleye katılmıştır. 4 milyon 412 bin 835 lira olarak en düşük teklifi veren firma ile anlaşılmıştır. 170 dönümlük alandaki bütün çalışmalar, düzenlemeler, yatırımlar bu ihale kapsamında yapılmaktadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.