Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İstanbul seçiminde ilk skandal! Milletvekili seçimi mührü kullanıldı

HABER/ABORİ İstanbul’da yoğun katılımla bu sabah başlayan oy kullanma işleminde bir skandal yaşandı. Bazı sandıklarda, oy kullanılan zarflarda “Milletvekili seçimi” mührü olduğu belirlendi, oyların geçersiz sayılabileceği iddia edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy verme işlemleri sürerken, zarfların üzerindeki mühür tartışma yarattı. Mühürde “Milletvekili seçimleri” yazısı olduğu tespit edilince, kullanılan oyların geçersiz sayılabileceğine ilişkin iddialar […]

İstanbul seçiminde ilk skandal! Milletvekili seçimi mührü kullanıldı
  • 23 Haziran 2019 13:32

HABER/ABORİ

İstanbul’da yoğun katılımla bu sabah başlayan oy kullanma işleminde bir skandal yaşandı. Bazı sandıklarda, oy kullanılan zarflarda “Milletvekili seçimi” mührü olduğu belirlendi, oyların geçersiz sayılabileceği iddia edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy verme işlemleri sürerken, zarfların üzerindeki mühür tartışma yarattı. Mühürde “Milletvekili seçimleri” yazısı olduğu tespit edilince, kullanılan oyların geçersiz sayılabileceğine ilişkin iddialar ortaya atıldı.

Bu tartışmanın yaşandığı okullardan biri olan Beykoz Mehmet Emin Pulatkonak İlkokulu’ndaki 1526 numaralı sandıktaki 50 zarfın “Milletvekili seçimleri” mührüyle damgalanması üzerine zarflar değiştirildi ve tutanak tutuldu.

CHP ise, “milletvekili seçimi” damgalı zarflarla kullanılan oyların geçerli sayılması için YSK’ya başvurdu. CHP İstanbul Hukuk Komisyonu’ndan yapılan açıklamada “Bazı sandıklarda sandık mührünün milletvekili genel seçimlerinde kullanılan mühür olduğu tespit edilmiş olup, süreç takibimizde. Sandıklarda tutanak tutturulup seçim süreci devam edilecek. Bu sandıklarda ki oyların geçerli sayılması için YSK’na başvuru yaptık” denildi.

Beykoz İlçe Seçim Kurulu ise aldığı kararda, “milletvekili seçimi” yazılı mührün İlçe Seçim Kurulu mührü olması kaydıyla zarfların geçerli sayılmasına karar verdi.