Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İran sınırında 25 ceset bulundu

HABER/ABORİ Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu’nun raporuna göre, 1 Nisan 2019 ile 6 Mayıs 2019 tarihleri arasında 25 cenaze tespit edildi. Bu cenazelerden 24’ünün donarak birinin ise vurularak öldüğü bilgisine yer verildi. İran sınırında bulunan Van, göçmenlerin önemli geçiş güzergahları arasında bulunuyor. Zor koşullarda ülkelerini terk etmek zorunda kalan göçmenlerin bazıları özellikle kış aylarında […]

İran sınırında 25 ceset bulundu
  • 24 Temmuz 2019 16:35

HABER/ABORİ

Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu’nun raporuna göre, 1 Nisan 2019 ile 6 Mayıs 2019 tarihleri arasında 25 cenaze tespit edildi. Bu cenazelerden 24’ünün donarak birinin ise vurularak öldüğü bilgisine yer verildi.

İran sınırında bulunan Van, göçmenlerin önemli geçiş güzergahları arasında bulunuyor. Zor koşullarda ülkelerini terk etmek zorunda kalan göçmenlerin bazıları özellikle kış aylarında sınırı geçerken donarak ölüyor. Göçmenlerin cesetleri ise çoğu zaman karların erimeye başladığı dönemlerde ortaya çıkıyor. Donarak ölen düzensiz göçmenlerin tamamının erkek olduğu da bildirilen raporda, yaşlarının tahminen 16-30 arası olabileceği, cenazelerin genelde aynı bölgede bulunduğu belirtildi.

Raporda, cenazelerin sınıra 100 metre ile 1000 metre mesafelerde bulunduğu ve tel örgülerin İran tarafında dahi cenazelerin olduğu, karların erimediği alanlarda halen cenazelerin olabileceği, Afrika ülkelerinden gelmiş olabilecekleri değerlendirilen sığınmacı/göçmenlerin oldukça ince kıyafetlerle kış mevsiminde yolculuk yaptıkları bilgileri paylaşıldı.