Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Irak almayınca yumurta %50 ucuzladı

HABER/ABORİ Irak’ın yumurta ithalatını durdurması nedeniyle iç pazarda ürün fazlalığı, yumurta fiyatlarını yüzde 50 düşürdü. Kolisi 20 liraya satılan yumurta pazar ve marketlerde 10 liranın altına kadar indi. Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Başkanı İbrahim Afyon, “İki haftadır Irak pazarına yumurta ihraç edemiyoruz. Sevk yapamadığımız için yumurtalar iç piyasaya sunuldu. Bu yüzden fiyatlar düştü. […]

Irak almayınca yumurta %50 ucuzladı
  • 3 Haziran 2019 03:17
  • 3 Haziran 2019 03:18

HABER/ABORİ

Irak’ın yumurta ithalatını durdurması nedeniyle iç pazarda ürün fazlalığı, yumurta fiyatlarını yüzde 50 düşürdü. Kolisi 20 liraya satılan yumurta pazar ve marketlerde 10 liranın altına kadar indi.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Başkanı İbrahim Afyon, “İki haftadır Irak pazarına yumurta ihraç edemiyoruz. Sevk yapamadığımız için yumurtalar iç piyasaya sunuldu. Bu yüzden fiyatlar düştü. Artık Irak, kota şartıyla ithalata izin verecek” dedi.

Yumurtanın fiyatının en yüksek olduğu dönemde tane yumurtanın 60 kuruş olduğunu anımsatan Afyon, şu anda ise tanenin 20-22 kuruş arasında satıldığını aktardı. Afyon, “İki yıl öncesine kadar ihracatımızın neredeyse yüzde 95’ini Irak’a yapıyorduk. Araya başka ülkelerin girmesi ve Irak’ta da üretimin başlamasıyla bizim payımız yüzde 80’e düştü” dedi.